Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre: ‘1984’ten Beri İlk Defa’

Hakkari’de 23 Temmuz’dan beri süren çatışmalar ile ilgili konuşan Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, PKK’nın 1984’te gerçekleştirdiği ilk eylemden bu yana Şemdinli halkının birçok çatışmaya tanıklık ettiğini ancak ilk kez bir mevzi çatışmasına tanık olunduğunu söyledi.

Amerika’nın Sesi muhabiri Mutlu Çiviroğlu’nun sorularını yanıtlayan Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Şemdinli’de çatışma bölgesinde bulunan 11-12 köyün birçoğunun boşaltıldığını belirtti. Köylülerin ilçe merkezine veya çatışma bölgesinden daha uzakta bulunan köylere göçtüğünü söyledi.

“Şemdinli’de 23 Temmuz tarihinde başlayan çatışmalar bugün itibarıyla da devam ediyor diyebiliriz. Sabah saatlerinde birçok savaş uçağı Şemdinli semalarından çatışma bölgesine yöneldi ve burada bombardımanlar geçekleştirdi.” diye konuşan Töre,
çatışma bölgesinin 500 km2 bir alan olduğunu ve bu alanda 11-12 köyün bulunduğunu belirtti. Çatışma bölgesindeki 50-60 hanenin Şemdinli ilçe merkezinde bulunan akrabalarının yanına sığınmış durumda olduğunu, diğer bir kısmının da çatışma bölgesinden daha uzaktaki akraba köylere yerleşmiş durumda olduğunu bildiren Töre, ilçe merkezine giriş çıkışlar konusunda bazı basın mensuplarına sıkıntılar çıkarıldığını duyduğunu, fakat genel itibarıyla ilçe merkezine genel giriş çıkışlarda problemin olmadığını söyledi.

İlçe merkezinin hemen 1 km güneyinde başlayan çatışma alanına giriş çıkışların tamamen yasak olduğunu söyleyen Töre, “BDP ve CHP heyetleri de geldi buraya, çatışma bölgesine gidip çeşitli incelemelerde bulunmak istediler fakat güvenlik güçleri tarafından çatışmaların devam ettiğinden bahisle engellendiler” diye konuştu.

‘1984’TEN BERİ İLK KEZ’

Şemdinli’nin PKK’nın 1984 yılında ilk eylemini gerçekleştirdiği yer olarak bilindiğini hatırlatan Töre, şöyle devam etti:

“Bu anlamda Şemdinli halkı bugüne kadar birçok çatışmaya tanıklık etmiş bir halk. fakat bu son çatışma özellikle halkı kaygılandırıyor. Özellikle bu çatışmanın 15 gün süreye yayılması ve çok büyük bir alana dağılması nedeniyle ilk defa böyle bir çatışma görüldü diyebiliriz. Bu anlamda askeri literatürde buna ne denir bilemiyoruz ama karşılıklı mevzi alma suretiyle çatışmalar yapılıyor. Böylesi bir savaş durumuna benzer bir durum var. Bu anlamıyla ilk defa gördüğümüz bir çatışma türü ve hala da devam ediyor, ne kadar süreceği konusunda resmi makamlar da bir açıklama yapamıyor. Şemdinli Kaymakamlığı’nın muhtarlara yaptığı bir beyanat var. Bunun en az bir 5 gün daha sürebileceği, köye gidişlere bu nedenle izin veremeyecekleri yönünde bir beyanat var. Yani bu çatışmanın en belirgin özelliği bu diyebiliriz.”

http://www.aksam.com.tr/guncel/1984ten-beri-ilk-defa–131671h/haber-131671