Kürdistan Bölgesel Yönetimi Heyeti’nin Washington ziyareti

14 Nisan 2013 Pazar

Mutlu Çiviroğlu

Washington’un gündeminde Erbil’den gelen üst düzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KRG) heyeti önemli bir yer tutmakta. Heyette  Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin, Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Hawrami ve Bölgesel Yönetim Başbakanlığına bağlı Koordinasyon ve Takip Bölümü Başkanı Qubad Talabani yer alıyor.

Heyet birkaç gündür hükümet yetkilileri ve çeşitli düşünce kuruluşları ile temaslarda bulunmakta. En son Cuma günü Yakın Doğu işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Beth Jones ile görüşen heyetin gündeminde Maliki hükümeti ile devam eden sorunlar önemli bir yer tutmakta. Ayrıca, güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre enerji şirketleri ile görüşmeler, onları de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile çalışmaları konusunda ikna etme çabaları da gündemin bir diğer en önemli maddesini oluşturmakta.

Yine, ABD-Kürdistan İş Konseyi Başkanlığı öncülüğünde devam eden ve Amerikan şirketlerini bölgede yatırım yapmaya teşvik etmek de, ziyaretin bir başka önemli maddesini oluşturmakta. Şunu da belirtelim ki  resmi olarak 2012 Nisan’ında kurulan ABD-Kürdistan İş Konseyi’nin başkanlığını, Başkan Obama’nın eski Ulusal Güvenlik başdanışmanı, emekli General James Jones gibi ünlü bir şahsiyet yürütmekte.

Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Hawrami, Washington’daki önemli think-tank’lardan biri olan Atlantik Konseyi (Atlantic Council) Patriciu Avrasya Merkezi tarafından düzenlenen panelde, Erbil ile Bağdat arasında süregelen problemler, Washington’un bu gerginliğe karşı tavrı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ile olan ilişkileri ve hükümetin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürüttüğü barış görüşmeleri gibi önemli konulara değindi.

44755

Konuşmasının büyük bölümünde iktidarı paylaşmama, keyfi olarak tek taraflı kararlar alıp, ülkedeki farklı grupların hassasiyetlerini dikkate almama, Saddam Hüseyin gibi yeni bir diktatör olmak gibi eleştirilerle Irak Başbakanı Nuri El Maliki’yi hedef alan Hawrami, kendilerinin asla bu durumu kabullenmeyeceklerini dile getirdi.

Dr. Hawrami, geliri % 95 petrole dayanan, Irak’ın bu gelirinden mutlaka pay almak istediklerini, başka bir seçeneği kabul etmeyeceklerini kaydetti. Kendilerinin yabancı petrol şirketleri ile imzaladıkları tüm anlaşmaların yasal olduğunun altını çizen Harwami, Irak Anayasasının 115. maddesinin bölgesel yönetimlere ve eyaletlere bu hakları tanıdığını vurguladı.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Amerikan hükümetinin Irak konusundaki politikasına olan memnuniyetsizliğini sitem dolu ifadelerle dile getiren Hawrami, Irak’ın bölünebileceği kaygısıyla kendilerine baskı yapmasını haksızlık olarak değerlendirdi.

44756

Kürtler olarak bağımsızlık gibi bir planlarının olmadığını dile getiren bakan Hawrami, Maliki’nin dışlayıcı siyasetinin bölünmenin en büyük nedeni olduğunu, Amerikan hükümetinin bu noktayı iyi görüp, ona göre tavır takınması gerektiğini dile getirdi. “Irak’ı bir arada tutan yegane güç, bütün Irak bileşenlerinin kabul ettiği, Irak federal anayasasıdır. Maliki hükümeti anayasaya saygı göstermeli ve daha önce anlaşmaya varılmış konuları hayata geçirmelidir”.

Bağdat hükümetinin federalizme dayalı anayasa hükümlerine rağmen sistemi merkezileştirme eğilimine, ABD tarafından istikrar adına göz yumulduğunu söyleyen Hawrami, Maliki’nin bu tavırdan cesaret alarak, kendi faaliyetlerine yeşil ışık yakıldığı görüşünü taşıdığını dile getirdi.

Amerika’da insanların anayasa üzerine yemin ettiğini ifade eden Hawrami salondaki misafirlere “Madem anayasa sizin için bu kadar önemli, neden Irak için önemli olmasın” şeklinde soru yönelten Kürt bakan, Amerikalı dostlarından bu konuda daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Bir Türk gazetecinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ile ilişkilerine, Obama yönetimin rahatsızlığı üzerine yönelttiği sorusuna cevaben konuşan Hawrami, Irak’ın bölüneceği ve Maliki’nin daha fazla İran’a yakınlaşacağı şeklindeki yaklaşımı eleştirdi. Kendi bölgelerinde çıkartılan petrol için Türkiye’den daha elverişli bir güzergah bulunmadığını dile getiren Havrami, Turkiye’nin ABD müttefiki olduğunu ve kendileri için de ideal bir ortak olduğunu ifade etti.

44757

Türkiye hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürüttüğü görüşmeleri de olumlu bulan Hawrami, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Türkiye ile olan enerji ve petrol işbirliğinin bu süreçte önemli etkisinin olduğunun altını çizdi.

Panelde üst düzey, tanınmış kişilerin yer alması dikkat çekiciydi. Amerika’nın eski Türkiye Büyükelçileri James F. Jeffrey, Mark Parris, Ross Wilson, Amerika’nın eski Irak Büyükelçisi Zalmay Khalilzad, emekli General James M. Garner panelde hazır bulunan misafirlerden bazılarıydı. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği yetkilileri, büyük petrol şirketlerinin temsilcileri, düşünce kuruluşlarından araştırmacılar ve önemli gazeteciler de panelde hazır bulundular.

Sonuç olarak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bu Washington ziyareti Kürtler için önemli bir yere sahip. Hem Erbil ile Bağdat arasında devam eden sorunlar karşısında Washington’un desteğini elde etmek, en azından tarafsız kalmasını sağlamak, hem de Amerikan şirketlerinin bölgeye daha fazla yatırım yapmalarını teşvik etmek açısından. Ayrıca, uluslarası enerji devlerini mevcut kilitlenmiş durumda Kürdistan Bölgesi lehine ikna etmek de ziyaretin bir başka amacı olarak öne çıkmaktadır.

Son olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında Washington’a yapacağı ziyaret öncesinde, Ankara ile Erbil arasındaki ekonomik ilişkilerin Washington’u rahatsız etmemesi gerektiği, bu ilişkinin Irak’ın bütünlüğüne zarar vermeyeceği ve Amerikan çıkarlarına da olumlu etki yapacağı heyetin vermeye çalıştığı mesajlar arasında bulunmakta. Hiç şüphe yok ki, bu duruma bağlı olarak, Türkiye’de devam eden adına çözüm süreci ya da barış görüşmeleri denilen süreç de heyetin öne çıkardığı önemli konulardan bir tanesiydi. Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Havrami bu süreci seçkin konukların önünde överek, kendilerinin de bu süreçte önemli bir rol oynadıklarını dile getirdi.

http://www.ilkehaber.com/yazi/kurdistan-bolgesel-yonetimi-heyetinin-washington-ziyareti-7297.htm