Kobane Savunma Bakanı İsmet Hasan Katliam Konusunda Uyarıyor

gözlem

Mutlu Çiviroğlu

Dün Kobanê’den gelen haberler, IŞİD’in şehre çok yakın olduğu hatta şehrin düşmek üzere olduğu yönündeydi. Şimdi durum son olarak ne?

İsmet Hasan: Kobanê’nin direnişi bugün 18. gününe girdi, çatışmalar çok şiddetli bir şekilde devam ediyor. IŞİD her gün tanklar ve ağır toplarla saldırıyor. Ne yazık ki bizim elimizde sadece şahsi, hafif silahlar var. Buna rağmen henüz Kobanê’ye girebilmiş değiller, biz şehrin sınırını koruyoruz. Fakat üç taraftan da şehri kuşattıklarını, üç taraftan da saldırdıklarını belirteyim.

Tanklar ve ağır silahlarla saldıran IŞİD nasıl oldu da şehre giremedi hala? Bir şey mi bekliyorlar yoksa büyük bir direniş mi söz konusu?

İsmet Hasan: Bizim direnişimiz tarihi bir direniştir. Kobanê’nin doğusundaki Helinc köyünde büyük bir yenilgiye uğratıldılar. Ondan fazla kayıpları var, henüz cenazelerini bile alabilmiş değiller. Fakat onları sürekli püskürtmemize rağmen onlara üç dört günde bir Rakka, Haseke ve Halep’ten tekrar silahlarını ve tanklarını toplayıp saldırmaya başlıyorlar. Bunun için dün gece de yine aynı şekilde topladıkları yeni bütün silahlarla saldırmaya başladılar ve Kobanê sınırına çok yaklaştılar.

Peki Rakka, Haseke ve Halep’ten nasıl bu kadar rahat bir şekilde gelebiliyorlar? Amerika ve koalisyon güçlerinin hava saldırıları vardı, bunların herhangi bir faydası olmadı mı?

İsmet Hasan: Hava saldırıları hakkında konuşacak olursak bu saldırılarla önceki gün bir IŞİD tankının imha edildiğini söyleyebiliriz. Yine Mezradawud köyü yakınlarda Amerikan saldırıları oldu. Bunun dışında herhangi bir saldırı yok. Eğer Amerika ve koalisyon güçlerinin saldırıları etkili olsaydı bu şehirlerden rahat bir şekilde ağır silah getiremezlerdi.

Uzmanlar IŞİD şehre çok yaklaştığı için hava saldırılarının artık faydalı olmayacağını söylüyorlar. Çünkü artık YPG ve IŞİD birbirine çok yakın. Yine aynı şekilde IŞİD’in taktik değiştirdiğini, hava saldırıları isabet etmesin diye artık konvoy şeklinde değil de küçük gruplar halinde hareket ettiklerini belirtiyorlar. Bu konuda neler diyeceksiniz?

İsmet Hasan: Hayır ben buna katılmıyorum. IŞİD şehrin dışında, onlara IŞİD’in şimdi durduğu yeri de söyleyebilirim: Kobanê’nin 4-5 km doğusuna düşen Mezradawud köyü taraflarında durmuşlar bütün güçleriyle. Yine batıda da Gulmit, Izaa ve Elelûr köyünde karargah olarak kullandıkları okul, bunlar IŞİDlilerin yoğun oldukları yerler. Biz Kobanê’nin içindeyiz, şehir kontrolümüz altında, onlar dışarda.

Peki gere basında gerek sosyal medyada neden Kobanê’nin düştüğü yönünde haberler çıkıyor? Bu haberler kasıtlı olarak mı yapılıyor yoksa?

İsmet Hasan: Bazı insanların Kobanê üzerinden elde etmek istediği şahsi çıkarları var. Bu kişiler, bu devletler bu tür haberler yayınlıyorlar. Kobanê’ye girebilmiş değiller. Tekrar etmek istiyorum, hava saldırı yapmak isterlerse yapabilirler. Ki bir talepleri olursa onlara koordinat da verebiliriz.

Siz Kobanê’de kalan insanlar için hayat nasıl devam ediyor?

İsmet Hasan: Biz buradayız, hiçbir zaman Kobanê’den çıkmayacağız. Benim iki oğlum şu an cephede savaşıyor. Büyük bir direnişle kazanan taraf olacağız ve bu dünyaya ibret olsun. Biz kısıtlı imkanlarımızla bütün dünyayı hedef alan bir terör örgütüne karşı YPG ve YPJ olarak savaşırken bütün dünya kör ve sağırı oynuyor. Kürt halkı değil de IŞİD kazansın istiyorlar.

Diğer parçalardaki Kürt halkını sormak istiyorum bir de, onlardan herhangi bir yardım geldi mi şimdiye kadar?

İsmet Hasan: Bugün ve bu saate kadar ne dünyanın herhangi bir tarafından ne de komşularımızdan herhangi bir yardım gelmiş değil. Sadece kuzeyden sivil insanlarımız Kobanê’yi korumak için geliyorlar. Onların da silah tecrübeleri olmadığı için Kobanê savunması için eğitime alıyoruz.

Peki IŞİD şehre girerse eğer şehri onlara mı bırakırsınız yoksa savaşmaya devam mı edersiniz?

İsmet Hasan: Hiçbir zaman Kobanê’den çıkmayacağız, son kişiye kadar da direnmeye devam edeceğiz, bunu herkes bilsin. Biz şehir içindeki savaşa da hazırlık yapıyoruz şimdi, hiç destek almasak da direnmeye devam edeceğiz. Fakat bütün dünya bir terör örgütüne karşı savaştığımızı görmeli. Onlarca insanı başını kesen bir terör örgütüne karşı uluslararası güçler neden ayağa kalkmıyor? Dün Miraz köyünden 6 kişi yakaladı IŞİD ve koyunlarını otlatan bu insanlardan 2 kişinin başının kestiler. Diğer 4 kişiye de ne yaptıklarını henüz bilmiyoruz. Yani yarın öbür gün Şengal’deki gibi bir katliam da gerçekleştirebilir burada IŞİD. Bu tehlikeyi yine bütün dünyaya duyurmak istiyoruz çünkü sessiz kadıkları için uluslarası tolum sorumlu olacak bu katlamdan. Çünkü sadece Kürtler için değil bütün dünya için büyük bir tehlike bu. Bugün eğer Kürtler kurban ise yarın başka birileri kurban olacak.

Avrupa’da, Amerika’da bütün dünyada Kürtler ayakta. Bugün Diyarbakır’da da Kobanê için kepenk kapatma eylemi vardı. Kürtler Kobanê için neler yapmalı?

İsmet Hasan: Kürtler uluslararası güçlerin, kuruluşların binaları önünde eylemler düzenlemeli. Bütün dünyaya Kobanê’nin sesini duyurmalı, büyük bir kamuoyu oluşturmalılar. Her Kürt, nerede olursa olsun her Kürt Kobanê için bir şeyler yapmalı. Hiç kimsenin karşısında duramadığı IŞİD karşısında büyük bir direniş sergilediğimizi bütün dünyaya duyurmalılar.