İsmet Şêx Hesen ile Kobane’deki Durum Üzerine

Kobane Kantonu Savunma Bakanı İsmet Şêx Hesen ile 9 Ekim tarihli röportaj

Ismet_Hasan

Devam eden saldırılarda şu anda durum nedir? Gelen bazı raporlarda şehrin IŞİD’in eline geçtiği bildiriliyor.

Kobane düşmüş değil Kobane elimizde ve şu anda Kobane merkezden konuşuyorum. YPG ve YPJ’li arkadaşlar saldırılara cevap vermektedir.

Dün akşam çok yoğun bir çatışma yaşandı. Şu anda da çatışmalar devam ediyor. IŞİD büyük darbeler yedi bu nedenle Halep, Raqqa ve Cerablus taraflarından teröristler getirerek vahşi saldırılar düzenlediler. Bu vahşi saldırılara biz yerden ABD uçakları ise havadan karşılık verdiler. Dün çok büyük çatışmalar yaşandı ve bunun sonucunda savaş devam ediyor ve IŞİD çetelerini kısmi de olsa durdurduk.

Çatışmalar şu anda devam ediyor ve ABD uçakları da koordineli olarak vuruyor. Biz de burada tarihi bir direniş sergiliyoruz ve burada çok büyük bir savaş veriliyor.

Musul birkaç saat içinde düşmüşken Kobane nasıl 25 gündür direniyor? Bu nasıl oluyor?

25. gününe giren saldırılarda savaşçılarımız genellikle ferdi silahlarla direnmeye devam ediyorlar. YPG savaşçıları büyük bir direniş gösteriyor bu kıt imkânlarla. Bu küçük güç ve imkânlarla biz direnmeye devam edeceğiz. İnşallah ABD uçakları vurmaya devam eder. Bizlere de etkili silahlar verilebilirse çok iyi olacak ve bu sayede biz, IŞİD saldırılarına cevap olabileceğiz etkili eylemlere başvurabileceğiz hava operasyonlarının desteğiyle de o çeteleri süpürebiliriz. Onların elindeki silahlar biliniyor zaten. Tank ve ağır silahlar kullanıyorlar. Amerika’nın silah vermesi durumunda alınacak sonuç, bütün dünya üzerinde etkili olabilecek bir sonuçtur.

ABD uçaklarından bahsettiniz. 3 gündür üst üste vuruyor. Bugün de vuruyor mu?

ABD uçakları üç gündür Kobane’de çok yoğun bir hareketlilik içinde ancak biz mevcut durumdan kaynaklı, sonuçlardan haberdar değiliz.5 dakika önce ABD uçakları IŞİD’i bir kez daha vurdu ve hala Kobane semalarında uçuşa devam ediyorlar.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SOHR)’un verdiği bilgilere göre Kobane Asayiş Binası IŞİD’in eline geçmiş. Doğru mu bu bilgi?

Kobane asayiş binasının IŞİD’in eline geçtiği doğrudur. Bir önceki gün çok eylemler içinde bulunduk ve bu saldırılardan sonra Rakka ve Halep’ten tank ve ağır silahlar getirip saldırılarda bulundular ve asayiş binasına yaklaştılar. Yoğun tank ve ağır saldırılar sonucu ele geçirdiler. Birçok sivil insanı şehit ettiler ve yaraladılar. Yaralıları Kuzey’e geçirdik şu anda şehrin içinde yaralımız bulunmamaktadır. Bizim de kaybımız oldu ancak ABD uçakları bu saldırıların sonucunda asayiş binasına havadan operasyon düzenleyerek binayı başlarına yıktı.

Dün bomba yüklü bir araç patlamıştı. Sonucu ne oldu?

Bomba yüklü bir kamyonla asayiş binasına yaklaşan IŞİD teröristleri, arkadaşlarımızın etkili vuruşları sayesinde hedefe varamadan bina yakınlarında bulunan boş bir alanda imha edilmiştir ve bunun sonucunda hiçbir kayıp yaşanmamıştır.

Bazı yayın organları Irak Kürdistan Bölgesi’nden yardım ve destek geldiğini belirtiyor. Bunun gerçekliği var mı?

Kuzey’den gelen gıda yardımları ile acil ihtiyaçlar dışında herhangi yardımda bulunulmuş değil. Üç tarafımız çevrili olduğu için gıda dışında herhangi bir yardım alabilmiş değiliz. Güneyden bir yardım almış değiliz gelen şeyler de Kuzey üzerinden geliyor. Aksini söyleyenlere itibar edilmemelidir.

Bazı çevreler ‘Kobane düştü, düşecek’ söylemlerinde bulunuyor. Bunu neye bağlayacaksınız?

Burada öz savunma savaşı yürütülüyor. Birçok defa Al Jazeera’nin sürekli dillendirdiği gibi Kobane’nin düşmüş olması söz konusu değildir. Kobane düştü içinde siviller kalmadı gibi bilgileri geçiyorlar. Böyle bir durum yoktur. Kürt halkından beklentimiz Kobane Kantonuna destek olup sahip çıkmalarıdır. YPG ve YPJ olarak vatanımızı terk etmeyeceğiz. Biz direnip kazanacağız. İnşallah Kobane düşmeyecektir. ABD’nin hava saldırıları içinde teşekkürlerimizi sunuyoruz