Enwer Mislim’den 11 Ekim Tarihli Bilgilendirme

Enwer_Mislim

Çatışmalar Kobanê’nin doğusunda ve güneyinde devam ediyor. YPG’nin kurduğu pusuya düşen birçok IŞİD üyesi Cuma gecesi öldürüldü.

Öte yandan 5 gündür Kobanê’nin doğusuda olan ve ilerlemeye çalışan IŞİD’in ilerleme çabaları boşa çıkarıldı. IŞİD Kobanê’nin doğusunda, şehrin yaklaşık %25-30’luk bir kısmını ele geçirmiş durumda ve Asayiş binası ve Adliye Sarayı onların kontrolünde. Perşembe günü Amerika’nın asayiş binasını hedefleyen hava saldırısı sonucunda bina, içindeki tüm IŞİD üyeleriyle birlikte yok edildi. Bunun dışında ele geçirdikleri herhangi önemli bir nokta yok. Şehirdeki halkın morali yüksek.

Koalisyonun hava saldırıları dün ve önceki gece IŞİD’e büyük kayıplar verdirdi. Havadan uçak saldırıları devam ederken karadan da YPG ve ÖSO hafif silahlarla büyük bir cesaret örneği göstererek IŞİD’e karşı omuz omuza savaşıyor. ÖSO da bizim gibi Amerika ve batılı ülkelerden silah talebinde bulundu.

Kobanê’deki binlerce sivil insan için uluslararası güçlerin gözlemciliğini yapacağı bir güvenlik koridorunun oluşturulması lazım. Birleşmiş Milletler’in Kobanê’deki siviller hakkındaki açıklamasını önemli ve BM bir an önce acil eylem planına geçmeli. Fakat Kobanê’deki sivil insan sayısının Sayın Staffan de Mistura’nın belirttiğinden çok daha fazla olduğunu da belirtmek istiyorum. Buradaki insanların suya, ekmeğe, süte, ilaçlara ve diğer insani gıdalara ihtiyaçları var.

 

Bir kez daha yineliyorum, IŞİD’le daha etkili bir şekilde mücadele etmek için Amerika’dan ve batılı ülkelerden ağır silah talebinde bulunuyoruz. Eğer ağır silahlar elimize ulaşırsa ÖSO ve YPG’nin birlikte IŞİD’i yok edeceğinden eminiz.

 

Guney’den bize silah ulaştığı haberleri tamamen asilsiz ama sizin aracılığınızla bir kez daha çok acil silah talebimizi yinelemek istiyorum.

Ayrıca Amerika ve bati ülkelerine de bizlere silah yardımında bulunmasını istiyoruz. Elimizde ağır silahlar olursa IŞİD’le daha etkin bir şekilde savaşabiliriz. Eğer ihtiyacımız olan silahlar ulaşırsa IŞİD’i Kobanê’den çıkartabileceğimize inanıyoruz.