Enwer Mislim: IŞİD İnsanlığın Ortak Düşmanı

Enwer_Mislim

Sayın Enwer Mislim, Kobanê’den gelen haberler şiddetli çatışmaların devam ettiği yönünde. Bazı yerlerin YPG’nin kontrolünden çıktığı bildiriliyor, durum tam olarak ne?

Enwer Mislim: Çatışmalar gittikçe şiddetleniyor, Kobanê üzerindeki IŞİD tehlikesi gittikçe büyüyor. Çünkü Kobanê’ye yakın yerlerden, Til Abyad, Cerablus ve Minbic’den sürekli destek geliyor IŞİD’e. Fakat YPG ve YPJ büyük bir direniş örneği göstererek saldırıları durduruyor. Yine Amerika’nın öncülüğünü ettiği koalisyon güçlerinin, Fransa, İngiltere, Avustralya, Kanada’nın hava saldırıları da IŞİD’in ağır silahlarına büyük bir darbe indirdi, bu konuda Amerika’ya ve koalisyon güçlerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Fakat Kobanê üzerindeki tehlike henüz geçmiş değil, hala çok sayıda sivil var Kobanê’de ve sınırda. IŞİD, Tilşehir’den sınırdaki sivillerin üzerine kurşun ve bomba yağdırıyor.

Biz dünyadan YPG ve Kobanê için destek isterken sadece buradaki insanları düşünmüyoruz, bütün dünyayı hedef alan bir terör örgütü var ortada. Dün Kanada Parlamentosu’na saldırdılar, kınıyoruz bunu. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Kanada’daki saldırılar düşmanımızın ortak olduğunu bir kez daha gösterdi. İşte bu terör örgütü karşısında, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Amerika ile birlikte hareket etmeliyiz. Ancak bu şekilde bütün dünyayı hedef alan IŞİD’i Kobanê’den temizleyebilir ve tamamen ortadan kaldırabiliriz.

IŞİD’in Tilşehir yalınlarında sivillere yaptığı saldırıdan bahsettiniz. Tam olarak ne oldu?

Enwer Mislim: Tilşehir ÖSO ve YPG’nin kontrolündeydi. Artan saldırılar sonucu geri çekilmek zorunda kaldılar. Tilşehir’e ulaşan IŞİD de sonra Türkiye sınırında bekleyen sivilleri hedef aldı. Aralarında bir çocuk ve bir kadının da bulunduğu 6-7 sivil yaralandı. Bu sivilleri korumak için koalisyon güçlerince bir şeyler yapılmalı. Washington’a bir kez daha sesleniyoruz buradan, acilen bir güvenlik koridoru açılmalı, yine YPG’ye yardımların yapılacağı bir koridor da açılmalı. Çünkü hem hava saldırıları hem de YPG’nin saldırıları ile ağır darbeler aldığı için sivillere yöneliyor.

Türkiye Hükümeti, Peşmergenin geçişine izin verdiğini söylüyor. Bazıları bunu bir koridorun açılması olarak yorumluyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir de sınırda bekleyen siviller neden Türkiye tarafına geçemiyor?

Enwer Mislim: Biz de bunu merak ediyoruz zaten. Kürdistan Hükümeti parlamentosunun aldığı karar, bütün yurtsever Kürtleri mutlu etti diyebiliriz. Amacımız bir, biz Kürt iradesini, Kobanê’yi ve sivilleri korumak istiyoruz. Şengal’de ve Kerkük’te saldırı olduğu gibi bugün Kobanê’de de saldırı var. YPG ve kanton yönetimi ile kuracakları ilişki ile çok iyi sonuçlar alırız, bu IŞİD’in bölgeden ve dünyadan yok edilmesi için atılan önemli bir adım olur.

Aranızdaki görüşmeler başladı mı peki?

Enwer Mislim: Biz bütün güçlere Kobanê için destek çağrısında bulunduk. Sonrasında parlamento böyle bir karar aldı. Bugün nasıl ki koalisyon güçleri IŞİD’e daha etkili saldırmak için YPG ile koordineli bir şekilde çalışıyorsa peşmerge güçleri de aynı şeyi yapmalı. Henüz aramızda bir görüşme başlamış değil, fakat ilerleyen saatlerde bir şey olursa bunu kamuoyuna duyururuz.

Duhok’taki anlaşmayı da sormak istiyorum. Rojava’nın iki büyük gücü bir anlaşmaya vardılar. Bu Kobanê’de nasıl karşılandı?

Enwer Mislim: Kürtlerin birliğini esas olan her anlaşma, nerede yapılırsa yapılsın, Kobanê’deki kanton yetkilileri, siviller ve her Kürt için sevindirici bir şey.

Önceki gün kimyasal silah kullanıldığı iddiaları vardı. Bazı sivillerin yüzleri yanmış, dudakları şişmişti. Bu konuda bir gelişme var mı? Yine bazı uluslararası yardım kuruluşları nelere ihtiyaç duyduğunuzu soruyor.

1489264_10203177245895296_8900501079074571042_n

 

Enwer Mislim: IŞİD zehirli silahlar da dahil olmak üzere her türlü yolla saldırmak istiyor. Dün gece saat 23:10’de de yine bu tür zehirli silahlarla saldırdılar.

Ama şunu de belirtmek isterim. Bu zehirli silahlara karşı mücadele edebilmek için, Amerika ve koalisyondaki güçler bize silah yardımında bulunmalılar. Bu silahlara karşı kullanılabilecek silahlar henüz elimizde yok, bunun için de hem YPG savaşçıları hem de sivil insanlar üzerindeki tehlike devam ediyor.

Sayın Obama’nın şahsında Amerika’ya, Sayın David Cameron’un şahsında İngiltere’ye, Sayın Steven Harper’in şahsında Kanada’ya ve Sayın François Holland’ın şahsında Fransa’ya sesleniyoruz: Sivilleri zehirli silahlardan korumak için bize bir an önce silah yardımında bulunsunlar.

Peki, gazdan etkilenen sivillerin durumu ne şimdi?

Enwer Mislim: Kullanılan silahlar zehirli silahlar fakat derecesi henüz belirlenmiş değil, hala araştırılıyor bu. Sivillerin gözleri yanıyordu, baş dönmesi yaşıyorlardı. Üzerinden 24 saat geçmesine rağmen baş dönmesi devam ediyordu, mideleri bulanıyordu ve derilerinde yanma, gözlerinde şişme vardı. Kullanılan silahtan etkilenen siviller şimdi Kuzeydeler ve doktorlar yakın bir zamanda tahlil sonuçlarını açıklarlar.

Kullanılan silahtan etkilenenler bırakılmamıştı, geçtiler mi Türkiye tarafına?

Enwer Mislim: Evet öğleden sonra girişimlerin artması sonucu geçişlerine izin verildi.

Bir aydan uzun bir süredir Kobanê direniyor, dünyada artık herkes Kobanê’yi biliyor. Size yakından takip eden, uluslararası neler söylemek istersiniz?

Enwer Mislim: 11 Eylül’deki terör saldırılarını herkes hatırlıyor. Amerika’da bir sürü sivil katledildi. İspanya ve Fransa ve önceki gün Kanada’da da benzer şeyler yaşandı. Dünyanın terörden dolayı yaşadığı acıyı şimdi biz de Kobanê’de yaşıyoruz. Fransa, Amerika, Kanada, İngiltere, Amerika halkları, teröre karşı duran bütün dünya halkları Kobanê’ye destek çıkmalılar. Birlikte hareket edip IŞİD’i ortadan kaldırmalıyız. Çünkü IŞİD buradan çıkarılmazsa bütün dünyanın başına bela olur. Hem insani olarak, hem de silah olarak yardıma ihtiyacımız var. 37 gündür direniyoruz biz burada ve direnmeye devam edeceğiz.