Direnişin 50. Gününde Kobanê’de Durum

YPG_Kobane_2

Kobanê’deki askeri, siyasi ve sivil kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, direniş 50. gününe girerken, sınırdan geçişleri kontrol altına almak için doğu cephesinde şiddetli bir şekilde saldıran IŞİD, YPG güçleri tarafından başarılı bir şekilde püskürtüldü. Doğu cephesine çok büyük bir güç yığmasına rağmen, YPG IŞİD’in ilerlemesine fırsat vermedi.

Son günlerde doğu cephesindeki saldırılarını artıran IŞİD, Türkiye’ye açılan sınır kapısına da alarak şehri dört taraftan kuşatıp YPG’yi etkisiz hale getirmeyi planlıyordu. Üst düzey YPG kaynaklarının aktardığı bilgilere göre IŞİD son birkaç gün içinde 20’den fazla bomba yüklü araç patlattı ve birkaç hafif yaralı dışında bu patlamaların YPG’ye zarar vermesi başarılı bir şekilde engellendi.

A female YPG fighter in Kobane

IŞİD’in bu cephedeki son saldırılarının bir başka sebebi de peşmergelerin ve beraberlerinde getirdikleri ağır silahların geçişlerini engellemekti. 3 Kasım itibarı ile durum burada YPG için iyi ve IŞİD sınır bölgesinden uzaklaştırılmış durumda. Yine Kobanê kaynaklarından elde edilen bilgilere göre son 48 saat içinde öldürülen 3 IŞİD emiri ve IŞİD’in saldırılarının boşa çıkarılması IŞİD’i büyük bir moral kaybına uğratmış.

Pazar gecesi doğu ve güney cephelerinde devam eden çatışmalarda YPG’nin biraz ilerlediği aktarılıyor. Kürt peşmergeler ilk kez batı cephesinde ki çatışmalarda aktif bir şekilde savaşırken bu cephede omuz omuza savaşan YPG, Fırat Vokanı ve Peşmerge güçleri IŞİD’in Ebruş, Elbelur ve Minaz köylerindeki mevzilerine beraber saldırılar düzenledi.

Öte yandan Amerika’nın öncülüğünde gerçekleşen etkili hava saldırıları ile IŞİD’in şehir içindeki birçok eve hasar veren ağır silahlarına büyük bir darbe indirildi. Kobanê’deki kaynaklar son günlerde azalan top atışların çoğunlukla bu başarılı hava saldırılarına bağlıyorlar.

Fakat tüm bunlara rağmen tehlikenin ortadan kalktığını ve IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını söylemek için henüz çok erken. IŞİD’in Kobanê’yi bir onur meselesi yaptığı ve kolay kolay buradan çekilmeyeceği bilinen bir gerçek. Bunun için, kötü giden gidişata rağmen, IŞİD’e Rakka’dan ve diğer çevre şehirlerden takviye güçler geliyor ve savaştaki bazı komutanların yerine yenileri getiriliyor.

Son olaral, peşmergenin gelişinin de Kürtler için olumlu bir atmosfer oluşturduğu ve YPG ve şehirdeki sivillere de kuvvet ve cesaret verdiği aktarılıyor.

***

ingilizce’den Türkçe’ye çeviren: Ömer Faruk Baran