52. Günde Kobanê’deki Duruma Kısa Bir Bakış

Kobabe_Old_MAn

Kobanê direnişi 52. güne girerken yoğun çatışmalar doğu ve batı cephelerinde devam ediyor. Peşmerge ve YPG güçleri doğuda belli bir ilerleme kaydetmiş durumda. Yine, batıda Minaz, Ebruş ve Elbelur bölgelerine Kürt güçlerinin etkili saldırıları var fakat siyasi ve askeri kaynaklar, köylerin IŞİD’den geri alındığına dair çıkan haberleri yalanlıyor.

Ağır silahların Kobanê’ye ulaşmasıyla birlikte, aralarında Kîkan ve Şêran’ın da bulunduğu en az 6 köydeki IŞİD arka destek gücü Kürt güçleri tarafından bombalandı.

Son zamanlarda art arda serbest bırakılan Kürt sivillerin IŞİD’in yeni propagandası olduğu ileri sürülüyor. Libyalı bir emirlerinin direktifleri doğrultusunda sivilleri serbest bırakan IŞİD, kimi yorumlara göre sivilleri katletmediği mesajını vermeye çalışıyor. 5 gün önce 25 Kürt öğrenciyi serbest bırakan IŞİD, dün de 93 Kürt sivili bırakmıştı. Yerel kaynaklar IŞİD’in elinde hala 200’e yakın Kürt sivilin olduğunu aktarıyor.

Yine kendisiyle yaptığım görüşmede dört köyün geri alındığı yönündeki haberleri yalanlayan Kobanê Savunma Bakanı İsmet Hasan, bu köylere sadece çok etkili saldırılar düzenlediklerini, çok sayıda IŞİD militanının öldürüldüğünü belirtti.

Ismet_Hasan

 

Üç cephede de saldırı pozisyonunda olduklarını belirten İsmet Hasan, yeni gelen ağır silahlar, peşmerge güçleri ve silah konusunda ise şöyle konuştu:

‘’Ağır silahların ve peşmerge kardeşlerimizin büyük faydası var elbette. Fakat bu daha başlangıç, çünkü peşmerge misafirlerimiz henüz buranın coğrafyasını bilmiyorlar, bunun için resmi olarak henüz resmi bir harekât başlatmamışız. Yakın zamanda çok etkili saldırılara başlayacağız. Bunu da belirtmek istiyorum, buradaki birlikteliğimiz bir ulusal ordu kurma fikrini iyice pekiştirdi. İlerleyen zamanlarda bu konu üzerinde duracağız. Hava saldırılarına değinecek olursak, bu hava saldırıları çok etkili fakat IŞİD’e gelen desteği kesmek için daha fazla olmalı. Çünkü IŞİD’e hala takviye ekipler geliyor ve en ağır silahlarını kullanıyorlar’’