Gazeteci Mustafa Balî’nin Kobanê’deki Durum Değerlendirmesi

Kobane_Halk

Röportaj Tarihi: 5 Kasım 2014

Rojava üzerine yazı ve yorumlarıyla tanınan Mutlu Çiviroğlu, gazeteci Mustafa Balî ile Kobanê’deki son durumu görüştü. Bir kaç yönden hala çatışmaların devam ettiğine dikkat çeken Balî, YPG’nin pêşmerge desteği ile IŞİD karşısında operasyonlarını sürdürdüğünü söyledi.

Şu an da inisiyatifin YPG‘de olduğunu söyleyen Balî, pêşmergenin de aǧır silahlarıyla saldırılar düzenlediğini ifade etti. Bali önümüzdeki günlerde Kobanê de stratejik gelişmeler olacak iddiasında bulundu.

Balî bunun dışında, pêşmergenin gelişinden hoşnut olmayan Rifed Esad’in açıklamalarını da eleştirdi ve “Bir kez daha belli oldu ki Esad gibi olanlar, Suriye koalisyonu ve Beşar Esed rejiminin fikirleri aynı ve bunların hepsi Kürtlere karşılar” dedi.

***

Pêşmergenin gelişiyle Kobanêdeki durumun daha da iyi olduğu ve YPG’nin bazi köyleri geri aldığı söyleniyor. Kobanê‘deki son durum nedir?

YPG ile IŞİD arasındaki çatışmalar devam ediyor. Pêşmergenin kendisiyle getirdiği ağır silahlar ve YPG ile omuz omuza mücadele etmesinin IŞİD üzerinde bir etkisi var elbette. Evet, köylerden bahsediliyor ve bu söz konusu olan köylerin bazıları YPG‘nin siper olarak kullandığı köylerdi. Şuan da şehrin güneyinde YPG’nin üstünlüğü var. Bunun dışında şehrin doğusunda yoğun çatışmalar devam ediyor, burada hedef Mürşitpınar Sınır Kapısı ve sağlık merkezleri. IŞİD burada ağır silahlarla, özellikle havan toplarıyla saldırılar düzenliyor. Fakat genel olarak stratejik bir değişimden söz edemeyiz ama YPG’nin üstün olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı önümüzdeki günlerde Kobanê de stratejik gelişmeler olacağını düşünüyorum.

Havan toplarının kullanıldığını söylüyorsunuz. Koalisyon ve YPG‘nin IŞİD’in havan silahlarının çoğunu imha ettikleri söyleniyordu?

Koalisyonun saldırıları var elbette, ama IŞİD havan toplarını saklayabiliyor. Koalisyon IŞİD’in birçok aracını imha etti fakat şehrin doğusunda hala havan topları var.

Önümüzdeki günlerde Kobanê de stratejik gelişmelerin olacabileceǧini söylediniz? Ne gibi gelişmeler?

Burada süregelen savaşı takip ediyoruz malum ve gözlemlediğimiz şey, pêşmergenin gelişiyle IŞİD saldırılarını geceleri yapmaya başladı, gündüzleri çok saldırma imkânları yok. Pêşmergenin kendisiyle getirdiği ağır silahlar bizden teknik olarak daha üstün olan IŞİD’in saldırılarını etkiledi. Moral ve taktik olarak biz zaten hep onlardan daha üstündük. Bundan dolayı stratejik değişikliklerin olacağını tahmin ediyorum.

Peki, IŞİD’e hala destek geliyor mu?

Takviyeler hala devam ediyor. Bilgilerimize göre şuan Kobanê’ye doǧru ilerleyen top yüklü araçlar var. Elimizdeki başka bir bilgi de IŞİD’in Kobanê’nin doğusunda bulunan Kazikan köyünde mahsur kalan köylülerin araçlarına el koyduǧu, yağmaladığı ve köylüleri de esir aldıǧı.  Bunun dışında Rakka, Cerablus ve Grespî’den destek almaya devam ediyor.

Suriye ordusundan gelen 50 kişinin bir bölümünün geri döndüğü söyleniyor. Bu doğru mu?

Evet, böyle söylemler oldu. Özgür Suriye Türkiye’nin önerisiydi. Türkiye tahmin ediyordu ki onlar Kobanê de kabul edilmeyecek ve pêşmergeye engel olacak, fakat YPG burada mantıklı bir karar verdi ve ÖSO şu an Kobanê’de ama nasıl bir katkı sayladıklarını en iyi YPG savaşçıları söyleyebilirler.

3 senedir süren savaşta Suriye rejimi, IŞİD ve Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) aynı fikirde. Hepsinin Kürtlere karşı tutumu aynı. Bu da ispat ediyor ki SUK’un tutumu, rejiminkinden farklu değil, belki daha da kötü, çünkü koalisyon Türkiye tarafından kontrol ediliyor. O yüzden Rifad Esad’in açıklamaları bizim için sürpriz olmadı. Hala Kürtlerin Suriye’de misafir oldukları düşüncesi var.

Bu grupların YPG’nin Amerika ile olan ilişkisinden de çok rahatsız olduğu söyleniyor. Siz de öyle düşünüyor musunuz?

YPG’nin koalisyonla bağlantıları veya PYD’nin Amerika ile olan direk görüşmeleri dikkatle takip ediliyor ve hiç hoş karşılanmıyor. Hep karanlıkta bırakılan ve küçük kardeş muamelesi gören Kürtler artık sesini Avrupa’ya veya Amerika’ya duyurabiliyor. Bu da Suriye muhalefeti ve Türkiye tarafından hiç hoş karşılanmıyor. Sizde izlediniz ki Tayyip Erdoğan resmen Cumhurbaşkanı olduğunu unutup her fırsatta YPG ve PYD’yi diline doladı. Bu hep bu ilişkilerimizden duyduğu rahatsızlıktan kaynaklanıyor.

***

Kürtçe’den Türkçe’ye çeviren: Fatoş Koyuncuer