İsmet Hasan: Türkiye Bize Karşı Olan Yanlış Tutumunu Değiştirmeli

Ismet Hasan and peshmerga leaders in Kobane

Kobanê Kantonu Savunma Bakanı İsmet Hasan ile şehirdeki son durumu görüştük

Röportaj Tarihi: 6 Kasım 2014

Mutlu Çiviroğlu

***

Sayın İsmet Hasan, doğu cephesinde çatışmaların devam ettiği ve batı cephesinde de bugün havan topu saldırılarının olduğu bilgisi aktarılıyor. Kobanê’de bugün neler yaşandı, son durum hakkında neler söyleyeceksiniz?

Bildiğiniz gibi 53 gündür Kobanê’de tarihi bir direniş sergileniyor. IŞİD,  batı cephesinde, sınırda bekleyen insanlarımıza ve Tilşehir Tepesi’ne top yağdırıyor. Yine doğu cephesinde ise zaten çatışmalar ilk günden bu saate kadar durmuş değil. Çevre şehirlerden güçlerini toplayıp saldırmaya devam ediyorlar. Kobanê’nin üç tarafındaki kuşatma devam ettiği sürece Kobanê üzerindeki tehlike de devam edecek. Soğuk havalar da geldiği için, sınırda bekleyen insanlarımız büyük zorluklar yaşıyorlar.

IŞİD’in toplarla saldırdığını belirttiniz. Kamuoyunun algısı IŞİD’in ağır silahlarının çoğuna büyük bir darbe indirildiği yönündeydi, doğru değil mi bu? IŞİD’in elinde hala çok sayıda ağır silah olduğu için mi rahat bir şekilde size ve sivillere saldırabiliyorlar?

Havan topları var, 57’lik topları var, sanayi Sinai tarafında bir tankları var ve yoğun bir şekilde kullanıyorlar. Uçaklar saldırı için geldiği zaman bunları çekip saklıyorlar, uçaklar gittiğinde tekrar çıkarıp saldırıyorlar.

Peki, soğuk havalardan bahsettiniz. Suruç ile Kobanê arasında, sınırda bekleyen sivil insanların ihtiyaçları neler, onlar için neler yapılabilir?

Bu siviller çok zor durumdalar. Kaldıkları bir ev ya da çadır yok sınırda, açıkta kalıyorlar. Aralarında çocuklar ve kadınlar var. Temel ihtiyaçları, yemek gibi şeyleri yetiştirmeye çalışıyoruz onlara fakat artık havalar iyice soğudu, bu başlı başına bir sorun. Yine şehir içinde evlerinde kalan siviller var, onlar da saldırılardan dolayı dışarı çıkamıyorlar. Birincisi, biz siviller için bir koridorun oluşturulmasını istiyoruz. İkincisi, bugün kızlı, erkekli bazı gençler Kobanê’ye destek vermek için sınırın diğer tarafından bu tarafa geçmek istediler. Fakat Türk askeri saldırısı sonucu bir genç kız hayatını kaybetti. Birkaç kişi de yaralanmıştı. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Sınırın Türkiye tarafına geçen insanlarımız, dönüp Kobanê’ye korumak istediklerinde silahlı saldırılara uğruyorlar. İnsanlarımızın geçişlerine izin versinler istiyoruz.

Türkiye’nin bu tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yanlış bir tutum ve biz butumin değişmesini istiyoruz . Biz Türkiye’ye karşı değil, teröre karşı savaşıyoruz. IŞİD, sadece Kürtleri değil, bütün dünyayı hedef alan bir terör örgütü. Bugün eğer burada bize saldırıyorsa yarın Türkiye’ye de saldırır. Birçok şehirde saldırılar düzenleyip birçok insan öldürdüler. Mesela Irak’ta önceki gün bir aşiretten 400’den fazla kişiyi öldürdüler. Türkiye siyasetini gözden geçirip düzeltmeli. Biz Türkiye ile komşuyuz, YPG ve YPJ olarak terör örgütü IŞİD’e karşı savaşıyoruz. Türkiye bize destek vermiyorsa bile insanlarımızı rahat bırakmalı ki teröre karşı daha etkin bir mücadele yürütebilelim.

Dünya kamuoyu Kobanê’yi yakından takip ediyor ve sizi öven şeyler yazıyor. Birkaç gün önce bütün dünyada eylemler vardı, birçok yerde YPG ve YPJ bayrakları dalgalandı. Kobanê’ye destek sloganları atıldı. Bu konuda neler demek isterseniz?

Bu bizim için çok önemli bir şey, Kobanê’ye destek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Amerika ve koalisyon ülkelerinin hava saldırıları desteğini asla unutmayacağız. Türkiye bizim komşumuz, bu komşuluğun hakkını vermeliydi ama diyecek bir şey yok. Diğer dünya ülkelerinin ve halklarının aynı gün içerisinde Kobanê’ye destek çıkması bizim için büyük bir moral oldu. Bugün, Kobanê, YPG ve YPJ teröre karşı savaşırken bunu sadece Kobanê ve Kürt halkı için yapmıyor, bütün dünya halkları için yapıyor. Birçok Avrupa ülkesinde, İspanya ve Fransa’da saldırılar düzenleyen bir örgütten bahsediyoruz, yine 11 Eylül’de Amerika’daki saldırlar hala gözlerimizin önünde. Bir ucu Bağdat’ta bir ucu Lübnan’da, Cerablus’ta olan bu örgüt karşısında kimse durmadı fakat biz direnmeye devam ediyoruz. 4 milyon nüfuslu Musul’u birkaç saat içinde alan, Rakka’yı, Mınbıc’ı yine aynı şekilde zorlanmadan alan IŞİD, Kobanê’yi kuşatmasına rağmen alamadığı için bütün gücüyle saldırıyor. Bunun için dünya halklarının desteğine ihtiyacımız var, bizi destekleyenleri tek tek selamlıyoruz.

IŞİD bütün gücüyle saldırıyor dediniz, son günlerde yine yeni kuvvetlerin geldiğini söyleyebilir miyiz?

Bize ulaşan bilgilere göre Tilebyad’dan, Rakka, Mınbıc ve Cerablus’tan takviye ekipler geliyor. Telsizlerden anladığımız kadarıyla, çok sayıda üyeleri Afganistan’dan geliyor.

Medyada bazı köylerin YPG tarafından geri alındığı yönünde haberler var. YPG kaynakları bu haberi yalanladı, mesele tam olarak ne?

Hayır, henüz geri aldığımız bir köy. Dün Ebruşk mezrasında çıkan çatışmalarda dün IŞİD’ten 9-10 kişi öldürüldü. Tilşehir’i geri almıştık sadece, bunun dışında bir şey yok. Arkadaşlarımızın köylere gidip saldırlar düzenlediği doğrudur, mesela 20 km uzaklıktaki Karamoğ köyünde de IŞİD’e saldırdılar fakat geri çekiliyorlar. Şehir içinde belli bir mesafede ilerleme kaydettiğimiz doğrudur fakat henüz kurtardığımız bir köy yok.

Peşmergenin rolü ne, peşmergeler hakkında genel olarak neler diyeceksiniz?

Peşmergenin varlığı çok olumlu bir şey. 150 kişi maddi olarak belki büyük bir destek değil fakat manevi olarak çok büyük bir destek. Peşmergenin Kürdistan’ın güneyinde kalkıp buralara kadar gelmesi bizim için bir onurdur. Kürtler birkaç yılda bir katlediliyor, Kobanê son örnek olsun istiyoruz. Bir ulusal ordu kurulmalı, Kürtler kendilerine sahip çıkmalı.

Peşmergeler sadece batı cephesinde mi savaşıyor yoksa bütün cephelerde mi?

Sadece batı cephesinde değil, nerede isteniyorlarsa gidip orda ağır silahlarla savaşıyorlar. 57likler, havan topları, Katyuşalar, bütün bunlar hangi cephede lazımsa gidip orda kullanıyorlar.

Abdülcebbar Akidi’nin grubunu da sormak istiyorum. Onlar da aktif olarak savaşıp YPG’ye destek veriyorlar mı? Gruptan bazılarının geri döndüğü iddia ediliyor, neler diyeceksiniz?

Daha önce de ÖSO’dan bazı gruplar Fırat Volkanı adı altında bizimle birlikteydi. 8-10 aydır IŞİD’e karşı omuz omuza savaşıyoruz ve birçok şehit verdiler. Son olarak Akidi’nin 50 kişilik grubu geldi, fakat biz onların Kobanê’ye gelmesini istemiyorduk. Cerablus’ta, Azaz’da, birçok Suriye şehrinde IŞİD var, o şehirlerde Afrin’den ve diğer Kürt bölgelerinden onlara katılacak arkadaşlarımızla bir şeyler yapmak istedik. Bu şekilde Kobanê üzerindeki yükü hafifletip nefes almasını sağlayacaktık. Fakat onlar buna kuvvetleri yetmediği için Kobanê’ye geçmek istediklerini belirttiler. Biz eşitlikçi, demokrat, içinde herkesin söz hakkının olduğu bir Suriye düşündüğümüz için Kobanê kapılarını onlara da açtık. Bazen havan topları atsalar da henüz savaşa girdiklerini söyleyemeyiz. Tam olarak bilmiyorum, onlardan 9-10 kişi geri döndü. Fakat dediğim gibi kapılarımız yine de herkese açık.

Cepheler arasında dolaşıp YPG, YPJ savaşçılarını ve peşmergeleri görüyorsunuz. Genel olarak moraller nasıl?

YPG, YPJ ve peşmerge kuvvetleri birlikte savaşıyor. Bu manevi olarak büyük bir şey ve bunun için moraller çok yüksek. Yakın zamanda önemli sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyoruz. Sizin vesilenizle bizi destekleyen bütün dünya halklarına, Amerika’ya, Avrupa ve koalisyon ülkelerine destekleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Onlar Kobanê’ye destek çıktıkça mücadelemiz güçlenecek. Kürt halkının kahraman bir halk olduğunu bilsinler. Direnmeye devam edeceğiz, onların desteğinin bizim için çok önemli olduğunu unutmasınlar.