YPJ Komutanı Meryem Kobanî ile Miştenur Tepesi ve Son Durum Üzerine

ypj tree

YPJ Kobanê Komutanı Meryem Kobanî ile Miştenur Tepesi ve Kobanê’deki Son Durumu Görüştük

Mutlu Çiviroğlu https://twitter.com/mutludc

***

Sayın Kobanî, YPG ve YPJ güçlerinin Kobanê’de bugün bazı ilerlemeler kaydettiği aktarılıyor. Savaş cephesinde son durum ne?

Genel olarak güçlerimizin birçok noktada IŞİD’e ağır darbeler vurduğunu söyleyebiliriz. Onlara Rakka, Tilabyad ve Carablus gibi yerlerden gelen takviye ekiplerin kullandigi bazı yollarda ve Miştenur Tepesi’nin eteklerinde, küçük grupların gerilla taktiği ile büyük bir darbe aldılar. Şehir içinde de dün gece iki üç defa saldırmaya çalıştılar fakat biz saldırıları boşa çıkardık, ilerleyemediler. Yine hava saldırıları sonucu birçok IŞİD üyesi öldürüldü. Eskisi gibi her tarafta hareket edemeyecekler. Sadece Kobanê’de değil, hangi yoldan gelirlerse gelsinler her noktada bizim gerilla taktiğimiz ile YPG ve YPJ güçleri ile karşılaşacaklar.

Okurlarımız için de bu bahsettiğiniz gerilla taktiğinin ne olduğunu açıklar mısınız biraz. Gerilla taktiği derken vur-kaç taktiğinden mi bahsediyorsunuz?

Fırsat bulduğunuzda düşman kuvvetini vuracaksınız ve o sizin yerinizi bilemeyecek, kestiremeyecek. Her tarafta olacaksınız, mantar gibi her tarafa yayılacaksınız fakat kendi yerinizde gizlenmiş olacaksınız. Düşman kuvvetleri ateş açtığınız yere kadar gelse bile sizi orada bulamayacak. Buna gerilla taktiği diyebiliriz.

Peki, ne oldu, alanda ne değişti de güçleriniz bu şekilde ilerleyebiliyorlar?

IŞİD bütün gücünü bölgemize yığdı ve biz zaman içerisinde deneyim kazandık. Bu savaşın bir kuralıdır, düşman kuvvetiyle savaştıkça savaş deneyiminiz artıyor ve daha etkili bir mücadele yürütebiliyorsunuz.

Hangi taraftan gelirse gelsin onlara gelen desteğin önünü kesebileceğinizi belirttiniz. Rakka, Cerablus ve Tilabyad taraflarından IŞİD’e sürekli yardım geliyor değil mi?

Tabii ki! Dün gece ve dün de onlara yardım kuvvetleri geldi. Onlara her taraftan sürekli yardım geliyor, sürekli ağır silahlar geliyor. Fakat bu saatten sonra geldikleri her noktaya müdahale edip orayı onlara mezar yapacağız.

Anladığım kadarıyla Miştenur Tepesi henüz tam olarak kontrolünüz altına geçmiş değil, fakat tepeye çıkan yollara ve aynı şekilde Kobanê’ye ulaşan yollarda artık etkili bir gücünüz var, öyle mi?

Evet, ama bu saatten sonra her tarafta olacağız.

İki ay geride kaldı, önümüzdeki günlerde Kobanê’yi nasıl bir durum bekliyor? Hem Kürtler arasında hem de bütün dünya halklar arasında Kobanê’yi IŞİD’ten kurtaracağınıza dair bir umut oluşmuş, neler diyeceksiniz?

60 gün önce, doğu cephesinde saat gece dokuzda başladı saldırılar. Savaşın başladığı ilk saatten bu saate kadar savaştayım. Uluslararası güçler bize destek çıktılar. Bunu belirtmek istiyorum, şüphesiz Kürdüz biz fakat Kobanê’de gerçekten sadece Kürtler için savaşmıyoruz. İnsanlığı hedef alan bu terör örgütü karşısında insanlık için savaşıyoruz.

Bir önceki görüşmemizde ‘elim tetikteyken bütün dünya kadınlarını düşünüyorum’ demiştiniz.

Evet, şüphesiz öyle. Savaşçı arkadaşlarımızla konuştuğum zaman da, kendim savaştığım zaman da bütün Kürt kadınları adına, bütün dünya kadınları adına yapıyorum bunu. Özgürlüğü düşünen her insanı düşünüp savaşıyoruz.

1 Kasım’da bütün dünya sizin için ayağa kalktı. Genel olarak dünya kamuoyuna ve özelde de bütün dünya kadınlarına neler söylemek istersiniz?

Kobanê’deki savaş uluslararası bir savaştır. Kobanê’nin özgürleştirilmesi Ortadoğu’nun özgürleştirilmesine vesile olur. Savaş daha başlar başlamaz Kobanê’nin Ortadoğu için Stalingrad olacağını, halkların birlikteliğini oluşturacağını söylemiştim. Birçok kişi neden böyle bir şey söylediğimi sordu. Yalnız olmayacağımızı, milyonlarca insanın haksızlığı görüp bizi destekleyeceğini belirttim. Çünkü biz kendi topraklarımızda, kendi ülkemizdeyiz.

21. yüzyılda ne dünya da ne de insan haklarını savunanlar bu hakikate göz yumamaz. Vicdan sahibi her insan, her ülke, her gücün bu haksızlık karşısında bir tutum sergileyeceğini düşündüm. Birçok kişi bunu nasıl öngördüğümü soruyor. Çünkü başta kimse destek vermedi, yalnız başımıza, irademizle tanklar toplar karşısında mücadele ettik. Benim umudum vardı, haklı olan hakkına ulaşır elbet.

Bahsettiğiniz bu umut, bütün dünyaya da ilham olmuş gibi. NBC televizyonundan Amerikalı ünlü gazeteci Richard Engel de birkaç gün önce Kobanê’deydi. YPG ve özellikle de YPJ’yi övüp, savaşçılarınızın IŞİD’e karşı yürütülen mücadele bütün dünyanın umut kaynağı olduğunu belirtiyor.

Bu umudun birçok insanın, milyonlarca kadının umudu olacağına inanıyorum. İslam adı altında insanlığı hedef alan bu vahşi örgüt karşısında yürüttüğümüz mücadele, gerçek İslam’ı savunan insanlar için de modern bir geleceğin kaynağı olur.

Bahsettiğiniz bu vahşiler kişiler ne durumda? Savaş cephesinde onları görüyor ve telsizde onları dinleyebiliyorsunuz, moralleri nasıl?

Savaş kuralı, düşmanınız çok zayıf da düşse düşmanınız çok kuvvetliymiş gibi hareket etmenizi söyler. Düşmanlarımızın zorluklar yaşadığını biliyoruz. Fakat dediğim gibi ben bir komutan olduğum için savaş kuralları gereği ancak bu şekilde açıklayabilirim bunu.

Önümüzdeki günlerde ilerleyişinizin devam etmesi mümkün mü? Kamuoyunu beklentileri bu konuda iyimser…

Çok açıklama yapmak istemiyorum şimdi. Bir hedefim var, oraya ulaştığım zaman her şeyi açıklayacağım. Orayı bıraktığım gün buraya mutlaka döneceğim diye ahdetmiştim.

Sesinizden bahsettiğiniz yere çok uzak olmadığınız anlaşılıyor?

Ben umutluyum, şu an konuştuğumuz bu dakikada bir mevzideyim ve bahsettiğim o yere bakıyorum…

***

Görüş ve röportaj istekleri için mciviroglu@gmail.com

***

YPJ Kobanê Komutanı Meryem Kobanî ile yaptığımız röportajın Kürtçe orjinal ses dosyasını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.