Gazeteci Zara Misto: YPG IŞİD ile Mücadelede Tüm Dünyayı Temsil Ediyor

Kobane_YPG

Kobanê’nin tanınmış gazetecilerinden, ENKS’ye yakınlığı ile bilinen www.Welati.net haber sitesinin editörü Zara Misto ile şehirdeki durumu görüştük.

Mutlu Çiviroğlu https://twitter.com/mutludc

***

Sayın Zara Misto, sizin açınızdan Kobanê genel olarak nasıl görünüyor?

Çatışmalar iki ayı aşkın süredir devam ediyor. Kürt güçleri ciddi ilerleme kaydediyor ve IŞİD’e Rakka’dan Mınbıc’den sürekli destek gelmesine rağmen IŞİD büyük bir moral kaybına uğramış durumda. Kobanê’nin %25-30lik bir kısmı halen IŞİD’in elinde. Doğu tarafında belli hâkimiyetleri var ama Kürt güçlerinin stratejik saldırıları IŞİD’e büyük kayıplar verdiriyor, yüzlerce kişi öldürüldü onlardan, binlerce yaralıları var. Tabi Kürtlerin de 200’den fazla şehidi ve birçok yaralısı var ki bu büyük bir direnişin sembolü.

YPG’nin yürüttüğü son taktik yeni bir yer almaktan ziyade onların saldırılarını bekleyip onlardan çok kişi öldürmek üzerineydi. Bu taktik başarılı bir şekilde işledi, onlar saldırdıkça çok sayıda kayıp verdiler. İşte gözle görülür bir şekilde geri çekilmemelerinin sebebi şehirde bir sokak savaşının olması. Halep örneğinden de anlaşılacağı gibi bütün Suriye şehirlerinde aynı şey yaşanıyor. IŞİD üç taraftan kuşattığı, toplar ve tanklarla saldırdığı şehri kısa bir sürede kontrolü altına almayı planlıyordu, şehri henüz kontrolü altına alamaması da YPG’nin büyük başarısı gerçekten. Hem belirttiğim gibi Kürt güçleri birkaç yeni noktayı ele geçirdi. IŞİD intihar saldırıları ve diğer vahşi saldırılarla ilerlemek istedi ama başaramadı.

zara mistoo

Kamuoyu başarıyı yeni bir yerin kontrol altına alınmasına bağlıyor. Fakat siz asıl meselenin IŞİD’e kayıp verdirmek olduğunu söylüyorsunuz. Yani YPG vur-kaç taktiği uyguluyor, doğru anlaşıldı mı acaba?

Evet, vur-kaç taktiği uygulanıyor. Dün bu taktikle onlara ağır darbe indirildikten sonra yeni yerler kontrol altına alındı. Burada başka bir şey de eklemek istiyorum: IŞİD’in çekildiği bazı yerlerde bombaların patlama tehlikesi var, pusu olabiliyor. Bunun için biraz zaman gerek, yani savaş sokağı gereği bu böyle. Fakat Kürt güçlerinin büyük bir başarı elde ettiğini söyleyebiliriz. Hem peşmergenin hem de Amerikan hava saldırılarının büyük bir etkisi oldu bunda. Dünyayı hedef alan terör örgütü gün be gün Kobanê’de kırılmaya uğruyor. Eğer dünya ülkelerinin yardımı ve hava saldırıları böyle devam ederse IŞİD tamamen çekilir, hem Kürdistan’ın batısında, hem de güneyinde yenilgiye uğratılır.

Bir takım medyada peşmergenin beklenen etkiyi göstermediği seklinde yorumlar oldu. Siz peşmergenin YPG’ye desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Peşmergenin kullandığı ağır silahlar önemli bir rol oynuyor saldırılarda. IŞİD mevzilerini hedef alan peşmerge saldırıları ve ABD uçaklarının hava saldırıları da IŞİD’in ilerleyememesinde etkili çünkü YPG’nin silahları IŞİD’in karşısında hafif kalıyor.

Orada daha önceden mevcut olan ÖSO grupları vardı ve sonradan da Akidi’nin grubu geldi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Fırat Volkanı adı altında savaşan gruplar, Tuwar al-Raqqa, Shams al-Shamal ve Jabhat al-Akrad yani Kürt Cephesi. Kobanê’ye saldırılar başladığından beri onlarca şehitleri ve onlarca yaralıları var. Yeni gelen ÖSO grubu YPG ile bir anlaşma sonucu geldi. Fakat herhangi bir etkisi yok. Yaklaşık 50 kişilik bir gruptu bu ve onlardan yaklaşık 15 kişi geri döndü. Kendi aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı geri döndüler, YPG ile herhangi bir sorundan kaynaklı değil. Hala da savaşa girmiş değiller.

Eğer savaşa girmemişlerse neden hala oradalar?

Kobanê’ye geçip yardım etmek istediklerini belirtmişlerdi. Biz de bekliyoruz!

Biraz da YPG’nin rolünü değerlendirmenizi isteyeceğim sizden. YPG’nin rolü ve koalisyon ile birlikte yürüttüğü mücadeleyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyayı tehdit eden bu tehlike için herkesten önce YPG dünyayı uyardı. YPG bundan bir yıl önce bir çağrıda bulundu ve Rojava’da Kürt olsun, Hıristiyan olsun, Arap olsun bütün bölgeleri korudu. IŞİD’in Suriye devrimine ve Ortadoğu’nun hepsine düşman olduğuna dikkat çekti. YPG, terör örgütü IŞİD ile savaşırken yüzlerce şehit verdi. YPG bugün IŞİD ile savaşta tüm dünyayı temsil ediyor çünkü IŞİD tehlikesi bütün dünyayı hedef alıyor.

YPG bugün uluslararası savaş kurallarına göre hareket ediyor. Mesela geçenlerde esir aldığı yaralı bir IŞİD emirini hastaneye götürdü ve tedavi etti. Elindeki esirleri öldürmüyor, yani bir uluslararası devlet ordusu gibi hareket ediyor. YPG kendi halkını teröre karşı savunuyor, kimseye saldırmış değil. YPG’de Kürtler, Süryaniler, Araplar ve Türkmenler var, son zamanlarda Avrupa’dan katılanlar oldu. Sadece şimdi değil, bir yıldan beridir büyük başarılar elde ediyor YPG.

1 Kasım’da bütün dünya Kobanê için ayağa kalktı. Kobanê’de yaşayan bir sivil olarak, yalnız olmadığınızı bilmek nasıl bir his yarattı sizde?

Bu YPG ve Kobanê’deki sivil halk için çok önemli bir şeydi. Kobanê bütün dünya için önemli bir vazife üstlenmiş durumda çünkü. IŞİD bütün dünyayı hedef alan bir örgüt ve YPG bütün dünya için, kendi halkı için mücadele ediyor. YPG, peşmerge, Fırat Volkanı ve hava saldırılarının ortak mücadelesi ile de IŞİD’in bölgemizden tamamen çıkarılacağına inanıyoruz.