Gêlo Îsa: Kobanê Sadece Kendisi İçin Değil, Tüm Dünya İçin Savaşıyor

Gêlo Îsa, 3rd from left

Gêlo Îsa, 3rd from left

Rojava’daki kanton yönetimlerinde yer alan Suriye Kürt Demokrat Partisi (P.D.K.S) önde gelen yöneticilerinden  Gêlo İsa ile Kobanê’deki son durumu görüştük.

Mutlu Civiroğlu https://twitter.com/mutludc

Sayın Gêlo İsa, IŞİD’in saldırıları karşısında direnen Kobanê iki ayı aşkın bir süreyi geride bıraktı. Gelen son haberler çatışmalarda Kürtlerin avantajlı duruma geçtiği yönünde. İlk günden bu saate kadar orada olan biri olarak Kobanê’deki yaşam ile ilgili neler aktaracaksınız?

Süren çatışmalarda avantajın YPG güçlerinin eline geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İstedikleri her cephede eylem düzenleyebiliyor. IŞİD’in saldırı pozisyonuna geçmesi durumunda da saldırıyı püskürtebiliyorlar. Kobanê direnişi geride iki ay bıraktı. Gözlemlediğimiz kadarıyla IŞİD büyük bir moral kaybına uğramış, kendi aralarında anlaşmazlıklar yaşıyorlar. Bir taraftan YPG saldırıyor onlara, bir taraftan toplarla, ağır silahlarla peşmergeler saldırıyor. İçine düştükleri ateş çemberinden kurtulmaya çalışıyorlar. Son zamanlarda YPG hem doğu, hem batı hem de güney cephesinde IŞİD’ten birçok mahalleyi geri aldı.

IŞİD’in bir ateş çemberinin içine düştüğünü söylediniz. İlerleme kaydeden güçlü IŞİD’in moral kaybı yaşadığını belirttiniz. Ne oldu, ne değişti de üstünlük YPG’nin eline geçti?

IŞİD saldırılara başladığında çok sayıda militanı ve ağır silahı vardı. Geride kalan süre zarfında o ağır silahları kalmadı, binden fazla militanı Kobanê’de öldürüldü. Bu şekilde moral kaybı yaşadılar. Bir savaşçı da savaş cephesinde moralini kaybettiği zaman zaten mücadele edemez. IŞİD emirleri herhangi bir yere gittiklerinde o yeri birkaç saat içerisinde kontrolleri altına almaya alışmışlardı. YPJ ve YPG’nin gösterdiği gibi bir direnişle karşılaşmamışlardı daha önce. Ağır silahlarla, çocukları keserek, evleri yakarak, bir korku salarak ilerliyorlardı.

Fakat Kobanê’de istedikleri şeyi gerçekleştiremediler. Yani Kobanê’deki direniş IŞİD’in moralini bozdu. Bulundukları yerde öldürüleceklerini düşünüyorlar artık. Geldiklerinde ölmek için değil, kadınları kaçırmak, evleri talan etmek için gelmişlerdi oysa. Bugün aramızda ÖSO grupları var, onlarca şehitleri oldu Kobanê’de. Yine peşmerge güçlerinin savaşa dahil olması ve uluslararası güçlerin desteği de onların tüm planlarını boşa çıkardı. Kürt sorunu, Kobanê’yi ve Rojava’yı geçip uluslararası bir sorun oldu. Tüm bunlar Kobanê’de YPG’ye moral olurken IŞİD’in de bir ateş çemberinin içine düşmesini sağladı.

Bu kadar kayıp vermesine rağmen neden hala geri çekilmiyor IŞİD? Kobanê’deki ısrarı neyi amaçlıyor sizce?

Kobanê’de dışında olan, köylerde ya da Sirin, Cerablus, Mınbıc , Tilabyad’da kalan emirlerinin komutasındaki militanların yenilgiye uğratılması durumunda onların emirlikleri ortadan kalkıyor. Yürüttükleri savaşa göre bu böyle. Yani emir yenilgiye uğratıldığı zaman kendisine bahşedilecek huri, cariye ve bilmem neler de kalmıyor. Bunun için de savaşmaya devam ediyorlar.

İkinci bir şey Kobanê’de IŞİD’e karşı elde edilecek bir zafer bütün Suriye toprakları için elde edilecek bir zaferdir. Eğer IŞİD Kobanê’de tam anlamıyla yenilgiye uğratılırsa IŞİD gücünün yarısını kaybeder. Çünkü herkesin bildiği gibi IŞİD birçok bölgeyi hiçbir kayıp vermeden ele geçirdi. Fakat Kobanê’de gösterilen direniş, bu saatten sonra Suriye’deki her şehre, her köye örnek olur. Ki zaten bugün IŞİD’e karşı kim savaşırsa da uluslararası güçler ona destek çıkar. Bunun için IŞİD son militanına kadar da savaşmak istiyor, Kobanê’den vazgeçmiyor.

Fakat Kobanê yeni bir sürece girdi. YPG savaşçıları Kobanê’nin etrafını yavaş yavaş sarıyor. Hem Kobanê’nin içinde, hem de Kobanê’nin dışında onlara darbeler indirilecek. Onlara gelen takviye ekipler de Kobanê sınırları dışında öldürülecek. Bu şekilde IŞİD’i Kobanê’de bitirmeyi planlıyoruz.

Şu an son şekliyle tahmini olarak şehrin yüzde kaçı IŞİD’in elinde?

Kobanê’nin yaklaşık %20-25’lik bir kısmı şu an IŞİD’in elinde. Bu kısım Kobanê’nin güneydoğusuna düşüyor. Miştenur Tepesi’ni aldığımız zaman %10’dan daha az bir kısım ellerinde kalacak. Miştenur Tepesi stratejik öneme sahip, Kobanê’nin üstünü tamamen kaplıyor. Diğer tarafa geçtiğimiz zaman daha kısa sürede IŞİD’i Kobanê’den uzaklaştırırız.

Kobanê artık yerel değil uluslararası bir mesele dediniz. Gerçekten de Kobanê IŞİD’e karşı yürütülen mücadelenin sembolü haline geldi. Dünyanın dört bir tarafındaki insanlara Kobanê’den neler söylemek istersiniz?

Özgürlükçü, demokrat herkese, Amerika’ya ve koalisyondaki diğer ülkelere Kobanê halkı olarak teşekkür ediyoruz. Kobanê için yürüyüşlerin düzenlendiği 42 ülkenin halklarına da tek tek teşekkür ediyoruz. İnsan haklarının savunan her ülke, her sivil toplum örgütü, her insan hakları örgütü Kobanê’ye destek çıkmalı. Çünkü Kobanê sadece kendisi için değil, bütün dünya için savaşıyor. Kobanê’de elde edilecek bir başarı teröre karşı çıkan bütün ülkelerin başarısı olur.

Terör sınır tanımıyor, sadece bu süreçte değil, Kobanê’den IŞİD’ten tam anlamıyla kurtulana dek destek sürmeli. Demokratik, eşitlikçi ve azınlıkların da söz sahibi olduğu bir Suriye’yi savunan herkes birlik olup IŞİD’e karşı savaşmalı.