PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah: Saldırıyı Düzenleyen Araç Türkiye Tarafından Geldi

Asya PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kanton Başbakanı Enwer Mislim ve Kanton Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kanton Başbakanı Enwer Mislim ve Kanton Dışişleri Bakanı İbrahim Kurdo

Saldırıların başından beri Kobanê’de bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Asya Abdullah ile telefon görüşmesi yaptık ve bugünkü saldırılar hakkında görüşlerini sorduk.

Mutlu Çiviroğlu https://twitter.com/mutludc

Sayın Abdullah, IŞİD bugün bir takım saldırılarda bulundu. Neler söylemek istersiniz?

Kobane sınırları içerisinde patlamanın olduğu noktaya ulaşan herhangi bir yol yok, sadece Türkiye kapısından giriş yapılabiliyor oraya. İntihar saldırısı düzenleyen aracın Türkiye tarafından geldiğine yüzde yüz eminiz.

Çok net görüntüler var. Daha önce Tilşehir taraflarında da benzer görüntüler kaydedilmişti: IŞİD çeteleri Türkiye tarafından Kobanê’ye saldırıyorlar.

IŞİD’in Türkiye topraklarında rahat bir şekilde hareket etmesi Türkiye için hem siyasi olarak hem de güvenlik olarak büyük bir tehlike. Bu konuda Türk yetkililerinden açıklama bekliyoruz.

Birkaç önce Rakka’dan onlara büyük bir takviye güç gelmişti. İçerdeki saldırılarda püskürtüldükleri için bu sefer dışardan saldırmayı denediler.

Dünyanın Kobanê için ayağa kalkmasını kabul edemeyenler “Kobanê’de durum iyi” diyor, burada yaşayan sivillerin üzerindeki tehlike hala devam ediyor.

Türkiye’nin koalisyonda yer almaması akıllara soru işareti getirmişti. Biz Türkiye’ye karşı değiliz, Türkiye ile sorunumuz yok. Tek bir sorumuz var Türkiye’ye eğer IŞİD’e karşı olduklarını söylüyorlarsa neden IŞİD’in topraklarını kullanmasına izin veriyorlar.

Önümüzdeki günlerde bir açıklama yapmayı düşünüyoruz. Kobanê’deki direniş bir insanlık direnişidir ve kimse bu direniş üzerinden siyasi hesaplar yapmamalı.

IŞİD’in Türkiye topraklarından Kobanê’ye saldırması, Türkiye’nin koalisyona karşı olduğunu gösteriyor. Koalisyon IŞİD’e karşı savaşırken Türkiye, IŞİD’in topraklarını kullanmasına izin veriyor.

1 Kasım’da bütün dünyadaki yüzbinlerce demokrat insan Kobanê’ye sahip çıktı. Türkiye bu tutumuyla bu demokrat insanların hepsine karşı çıkıyor.

Bugün çok şiddetli çatışmalar yaşandı. YPG şehitler ve yaralılar hakkında yarın gerekli açıklamayı yapacak.