Kobane Savunma Bakanı İsmet Hasan ve Son Durum

Clipboard01

Çatışmalar üç cephede de yoğun bir şekilde devam ediyor. IŞİD sıkıştığı zamanlar Kobane içerisindeki dükkanlara sakladığı tankları çıkarıyor, önceki gece yine tanklarla saldırdılar.

Koalisyonun hava saldırıları son günlerde arttı fakat IŞİD artık ne zaman çıkıp ne zaman saklanacağını biliyor. Zaman içerisinde sokak savaşında onlar da tecrübe kazandılar.

Ismet_Hasan

Onlara hala takviye ekipler geliyor. Köylere eşyaları toplamaya gelenler de var. Dün Aşme köyüne getirdikleri iki kamyonla halkın zeytinlerinı toplayıp, götürdüler.

***

Cephede insiyatif bizim elimizde, Belediye, Kız Lisesi, Sukul Hal bizim elimizde ve Asayiş’in bir tarafında biz varız, bir tarafında onlar. Dün geceki çatışmalarda İŞİD’in keskin Çeçen nişancısı YPG tarafından öldürüldü.

***

Kobane’nin yakın bir tarihte zafere ulaşmasını biz de umut ediyoruz fakat henüz kesin bir şey söyleyemiyoruz. Çünkü Kobane merkezden çıksalar bile, kurtarılmayı bekleyen yaklaşık 400 köy var.

***

Bizi destekleyen, gece gündüz kalbi Kobane için atan herkese bir kez daha teşekkür ederken şehit ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Başta Kuzey Kürdistan halki olmak üzere,  insan haklarını ve barisi savunan, demokrasi için mücadele eden herkesin yeni yılı kutlu olsun.