Mahmud Berxwedan: Kobanê’de Tek IŞİD Üyesi Kalana Kadar Mücadele Edeceğiz

Kurdish fighters claim to have cleared Islamic State from Kobane

Sayın Mahmud Berxwedan, önceki gün resmi bir açıklamayla Kobanê’yi IŞİD’ten tamamen kurtardığınızı ilan ettiniz. Kürtler  ve bütün dünya kamuoyu için bu zafer ne anlama geliyor?

Mahmud Berxwedan: Dört aydan sonra tarihi bir direnişle Kobanê’nin özgürlüğe kavuşması bütün insanlığın özgürlüğe kavuşması demek. Buradaki mücadele bütün insanlığın mücadelesiydi. Kısıtlı imkanlarla vahşette sınır tanımayan bir örgüte karşı savaştık. Birçok kişi Kobanê’nin düşeceğini düşünüyordu fakat savaşçıların onur mücadelesi yürüttüler. Kolay olmadı elbet, baştan sonra tarihi günler yaşadık, sadece Kürt insanların değil bütün insanlığın tarihi buradaydı. Sabırlı bir şekilde adım adım hareket ederek düşmanımızı Kobanê’de yenilgiye uğrattık. Şimdi köylerde de operasyonlarımız devam ediyor. Kobanê’nin neresinde olursa olsun, bir tek IŞİD üyesi kalana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Kobanê’deki zafer insanlık için mücadele eden herkese adeta büyük bir moral ve yeni bir ruh verdi. Kalbinde IŞİD çetelerinin saldığı korkuyu taşıyan herkes bu çetelere karşı direnip başarabileceklerine inandılar.

Çeşitli ülkelerin basınında zafer hakkında birçok yazı çıkıyor. Yine aynı şekilde sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinde Kürt olmayan birçok kişi de zafer hakkındaki sevinçlerini ve Kobanê’ye olan desteklerini belirtiyorlar. Önceki gün de ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki Kobanê’deki savaşçıları kutladı ve Kobanê’ye desteklerinin devam edeceğini belirtti. Dünya kamuoyu ve Amerika’nın tutumu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mahmud Berxwedan

Mahmud Berxwedan

Mahmud Berxwedan: Kobanê’ye destek veren herkes büyük bir mücadele örneği yürüttüler. Destek veren herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. IŞİD çetelerini Kobanê’den tamamen çıkardığımız doğrudur fakat bitmiş değiller ve bu tehlike  Avrupa’ya, Amerika’ya ve bütün insanlığa karşı varlığını devam ettiriyor. Onların ortadan kaldırılması bütün insanlığın vazifesidir. Bunun için Kobanê’deki zafere bütün dünya sevindi. Nerede olursa olsun bize destek veren herkes mücadelenin bir parçası oldu. Bu başarı onların da başarısı ve IŞİD bütün dünyada yok edilene kadar desteklerinin devam edeceğine inanıyoruz.

Silah ve uçak sesleri duyuyorum şu an, sanırım cephedesiniz. Köylerden bahsettiniz sayın Berxwedan, Kobanê köyleriyle birlikte geniş bir alana sahip, yaklaşık 380 köy var. Köyleri kurtarmak için nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?

Mahmud Berxwedan: Kobanê şehri tamamen kurtarıldığı gün, hiç ara verilmeden büyük bir azim ve moral ile köy operasyonlarına çıktık. Şu an bir köydeyim, bu köyü bu sabah kurtardık ve operasyonumuz devam ediyor hala. İsim vermek istemiyorum, başka birçok noktada da operasyon var. Bazı operasyonlardan sonuç aldık, geri aldığımız yeni araziler var,  diğerlerini de tamamladığımız gibi kamuoyuna duyururuz.

Sanırım şu an hava saldırısı var, uçak sesleri de duyuyorum?

Mahmud Berxwedan: Evet, şu an uçak sesleri de var.

Cephedesiniz o nedenle de zamanınızı daha fazla almak istemiyorum. Son olarak Kürtler ve dünya kamuoyu için neler demek istersiniz, onlardan beklentileriniz neler?

Mahmud Berxwedan: Kürt halkı ve diğer dünya halklarının bize büyük bir desteği oldu. Bu desteğin devam etmesini umut ediyoruz. Özellikle de kalbi burada atan Kürt gençleri Kobanê’ye geri dönsünler. Köy operasyonlarına başladık, her gün en az bir iki köy kurtaracağız. Gençler gelip bu kutsal Kobanê topraklarını geri alma mücadelesine katılsın. Rojava, güney, bütün Kürdistan gençlerine sesleniyorum, onlar desteğiyle düşmanımızdan daha çabuk kurtulacağız. Kobanê şehri yıkıldı, talan edildi her taraftan. Özellikle de buradaki siviller çok zor şartlar altında yaşıyorlar. Şehrin altyapısı tamamen bozuldu. Burada kalan insanlar acil bir şekilde insani yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Biz askeri kanat olarak IŞİD’i Kobanê’nin tamamından çıkarmakla meşgulüz. Dünya kamuoyu, ekonomik, siyasi, askeri ve diğer her yönden Kobanê’ye destek olmalı. Bu desteklerle Kobanê’yi hem direniş şehri hem de güzel bir şehir yapabiliriz.