YPG Sözcüsü Rêdûr Xelîl ile Son Operasyonlar ve Genel Durum Üzerine

Kurdish fighters claim to have cleared Islamic State from Kobane

Son birkaç gün içerisinde YPG güçleri tarafından yeni yerler kurtarıldı. Stratejik bir yer sayılan Alîya ilçesinin de kurtarıldığı söyleniyor. Alınan son yerler hakkında neler diyeceksiniz?

Rêdûr Xelîl: 6 Mayıs’ta özellikle Cezire kantonu taraflarında IŞİD’in elindeki yerleri kurtarmak için yeni bir hamle başlattık. Serêkanîyê ve Tiltemir taraflarında IŞİD ile şiddetli çatışmalara girdik. Tiltemir ile Heleb arasına giren uluslararası yol üzerine olan, stratejik yer Alîya kontrolümüz altına geçti. Bu alanda 24-25 köyü ve onlarca mezrayı kurtardık. YPG-YPJ operasyonlarının yanında uluslararası koalisyonun gözle görülür desteği bir desteği oldu. Konuştuğumuz şu dakikada da çatışmalar devam ediyor.

Bir önceki röportajımızda koalisyonunun yeterince destek vermediğini söylemiştiniz. Bunun değiştiğini görüyoruz, doğru mu?

Rêdûr Xelîl: Evet, doğru. Tilhemis ve Tilbarak kurtarıldıktan sonra özellikle Tiltemir için koalisyonun desteği zayıflamıştı. Destek vardı fakat istediğimiz düzeyde değildi. Bu biraz da koalisyonun kendi planı ile alakalı bir şey. YPG ile uluslararası güçler arasında ortak bir çalışma yürütülüyor şimdi. Bunun için bu operasyonda çok aktif bir destek sundular.

Redo

Peki kurtarılan bu son 24-25 köylerin Tiltemir ve Serêkanîyê’nin güvenliğine nasıl bir katkısı olur?

Rêdûr Xelîl: Serêkanîyê’deki güvenlikte bir problem yok. Çünkü şu anki çatışmalar şehir merkezinden yaklaşık 30 km uzaklıkta yaşanıyor. Tiltemir için konuşacak olursak, şehre yakın bazı köylerin IŞİD’in elinde olduğu doğrudur fakat bu köyleri kurtarmak için de çalışmalarımıza başladık. Yani Tiltemir ve Serêkanî’ye IŞİD’in geçebileceğin yönünde büyük bir tehlike zaten yok. Çatışmalar en çok Haseke ve Tiltemir arasındaki, Süryanilerin yerleşim yeri olarak bilinen yerlerde yaşanıyor.

Bazı Süryani grupların size destek verdiği bazılarının da size uzak durduğu şeklinde haberler çıkıyor medyada. Doğru mu bu?

Rêdûr Xelîl: Hayır, böyle bir şey yok. Özellikle Süryani Askeri Meclisi’ne bağlı (MSF), Asuri Habur Birlikleri ve Arap Sinadid güçleri. Bunlar operasyonda aktif bir şekilde yer alıyorlar. Bu gruplardan da ziyade bölge halkı destek veriyor YPG’ye. Operasyonlar başlamadan önce YPG özellikle bölgedeki Arap aşiret liderleri ile görüşmüştü. Onlar da bu operasyona büyük bir destek sağlayacaklarını belirtmişlerdi. Ki gerçekten de şu an IŞİD’e karşı operasyonda yer alıyorlar.

Peki bu son operasyonların Kobanê ve Tilebyad taraflarındaki olası operasyonlara etkisi ne?

Rêdûr Xelîl: Bunlar askeri planlarla, operasyonlarda YPG’ye verilecek destekle ilgili şeyler. Uluslararası koalisyonun desteği sürdükçe şüphesiz YPG de elinde tüm imkanları kullanacak. Öncelikli hedefimiz IŞİD’i her üç kantondan tamamen çıkarmak. Bu hedef doğrultusunda IŞİD ile savaşımız sürecek. Serêkanîyê ile Tilebyad’ı birbirine nasıl bağlayacağımız zamana ve imkanlara bağlı.

Uzmanlar Cezire kantonundaki en zayıf halkanın Haseke olduğunu söylüyor. Çünkü orada hem rejim var hem de IŞİD. Haseke konusunda neler söyleyeceksiniz?

Rêdûr Xelîl: Haseke çok farklı bir konumda. Haseke’nin güneyi IŞİD’in elinde. Birkaç defa Haseke şehir merkezine girmeye çalıştılar. Fakat başarılı olamadılar. Birçok cephede IŞİD’e karşı savaşıldığı için Haseke’nin IŞİD’e geçme ihtimali düşük. Eğer Haseke şehir merkezinden, içeriden IŞİD’e bir destek verilmezse IŞİD Haseke’ye geçemez. Bildiğiniz gibi rejim güçleri de orada var. Haseke bizim için de stratejik öneme sahip bir şehir. Elimizden geldiğince IŞİD’in şehre girmesini engelleyeceğiz.

Uluslararası arenada Suriye’deki muhalefetin eğitileceği konuşuluyor. YPG’nin adı henüz geçmiyor bu eğitimde, bu girişimi başlatanların sizinle bir görüşmesi oldu mu?

Rêdûr Xelîl: Evet, bize henüz resmi bir davet gelmedi. Eğitimden ziyade YPG’nin bu silaha ve cephaneye ihtiyacı var. Zaten YPG IŞİD’e karşı savaşmaya devam ediyor.

Son olarak Holywood oyuncusu Michael Enright de YPG’ye katıldı. Yabancı YPG savaşçıların sayısı arttı. Bu kadar yabancının YPG’ye katılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Rêdûr Xelîl: YPG’nin Kobanê’deki başarısından sonra YPG efsaneleşti. Bu direniş bütün dünya tarafından duyuldu. Böylece dünyanın her tarafından insanlar YPG’de yer alıp IŞİD’e karşı savaşmak istediler. Şüphesiz bu arkadaşlarımız insanlık adına terör örgütü IŞİD’e karşı savaşmak için gelmişler. IŞİD’e karşı savaşmak isteyen karşı kapılarımız açık. Şimdiye kadar farklı ülkelerden gelen 250’den fazla yabancı kişi YPG’ye katıldı.

Üç yıldır orada bir savaş devam ediyor. IŞİD’in artık bir kırılmaya uğradığını söyleyebilir miyiz?

Rêdûr Xelîl: IŞİD, YPG karşısında ağır yenilgilere uğramış bir örgüt. YPG birçok başarılı operasyon gerçekleştiriyor. Fakat her zaman belirttiğimiz gibi bu IŞİD’in ortadan kalktığı, tehlikenin geçtiği anlamına gelmiyor. IŞİD elinde iyi imkanlar olan büyük bir örgüt ve büyük bir alan kontrolünde. Rojava’nın tamamında normal bir hayattan söz etmek doğru değil, gerçekten de olağanüstü bir hal var. YPG olarak IŞİD’e karşı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz.