Gêlo İsa ile Girêspî’deki Durum ve Etnik Temizlik Iddialari Uzerine

11248342_717071948420408_6246729518424928453_n

Rojava’daki kanton yönetimlerinde yer alan Suriye Kürt Demokrat Partisi (P.D.K.S) önde gelen yöneticilerinden  Gêlo İsa ile Girêspî’deki son durumu görüştük.

Mutlu Civiroğlu https://twitter.com/mutludc

Siz de kısa bir süre önce YPG’nin kontrolüne geçen Girêspî’deydiniz. Grêspî’nin stratejik önemi nedir?

Gêlo İsa: Girêspî bir Kürdistan şehridir. Uzun bir zamandır faşistler oraya hükmediyordu. Halkımızın orada rahat bir şekilde yaşamasına fırsat vermiyorlardı. Kürtlerin mallarının mülklerinin kendi adlarına tapulanmasını asla kabul etmiyorlardı. Kürtler mecbur kalıp topraklarını Arapların üzerine tapuluyorlardı. Rojava Devrimi’ne kadar bu böyle sürdü ve bugün Girêspî’nin IŞİD çetelerinden tamamen temizlendiğini görüyoruz. Girêspî’nin bir Kürdistan şehri olduğunu bir kez daha yinelemek istiyorum. Hristiyan azınlıklar, Ermeniler, Arap ve Türkmen kardeşlerimizi Kürtlerle birlikte orada yaşıyorlardı. Halkların kardeşliği Girêspî’ye tekrar dönecektir. Kimse sadece siyaha boyalı bir hayat yaşamak istemedi. Herkes kendi rengiyle, kendi kültürüyle ve tarihiyle Girêspî’de yaşayacak artık. Bu Rojava’da ortak yaşam için örnek bir şehir olsun istiyoruz.

YPG’nin Araplara karşı etnik temizlik operasyonu yaptığı yönünde haberler çıkıyor. Siz oradaydınız, bu konuda neler diyeceksiniz?

Gêlo İsa: Ben ilk başta Arap bir kardeşimizin evine gittim. Bize güzel ağırladılar, çok mutluydular, evinde bir kahve de içtik. Çatışmaların yaşanmadığı köylerde herkes kendi yerinde. Savaş bölgelerinde insanların yaşadığı yerleri terk etmeleri çok normal bir şey. Girêspî halklarının Türkiye’de kamplarda yaşamamalarını umuyorum. IŞİD’in döşediği mayınlar, bıraktığı bombalar birkaç gün içinde temizlenir. Etnik temizlik iddialarını faşistler ortaya atıyor. Kendisi dışında kimseyi kabul etmeyenlerin iddiası bu. Bütün dinlerle, ırklarla, renklerle beraber yaşamaya hazırız. Suriye’nin sadece  Arapların ülkesi olduğunu, Kürtlerin burada yaşamadığını söyleyenler rüya görüyorlar! Biz Kürdistan’da, kendi ülkemizde yaşıyoruz ve haklarımızı alacağız ve Suriye hepimize yetiyor. Kürtlerin Arapların köylerine yerleştiğini iddia ediyorlar, henüz Kobanî’deki köylüler bile kendi köylerine dönmemişken Kürtler nasıl Arapların köylerine yerleşsinler? Bu asla kabul edebileceğimiz bir şey değil. Evimiz ve toprağımız bize yetiyor. IŞİD vahşetine karşı da herkesle birlikte hareket etmeye hazırız.

Bugün hem sayin Erdoğan hem de sayin Arınç, YPG’nin Arap ve Türkmenlere karşı saldırılar düzenlendiklerini söylediler. Sizce Türk yetkililer böyle açıklamalar yaparak neyi amaçlıyorlar?

Gêlo İsa: Türkiye Rojava’daki savaşı Türkiye ve Kandil savaşı, PKK savaşı olarak görüyor. Türkiye zihniyeti gereği, nerede olursa olsun bir karış toprağın Kürtlerin denetimi altına girmesini istemiyor. Türkiye eğer halkları bu kadar önemsiyorsa Türkmenlere sahip çıksaydı. Girêspî’deki Türkmenler yaklaşık iki yıldır Türkiye’deler. IŞİD onları kovup katletmesine rağmen Türkiye herhangi bir karşılık vermedi. Türkiye eğer sivillere bu kadar meraklıysa neden ‘’Kobanê düştü düşecek’’ diye seviniyordu. Terör bütün siviller için terördür ve IŞİD bir terör örgütüdür. Türkiye bunu kabul etmek zorunda. Biz halkımızı ve toprağımızı koruyacağız. Bunları korurken Rojava’da yaşayan bütün azınlıkları da koruyacağız aynı zamanda.

Peki, Girêspî’deki başarıda Fırat Vokanı, Özgür Suriye Ordusu ve Amerika’nın öncülüğünü yaptığı koalisyonun rolü hakkında neler diyeceksiniz?

Gêlo İsa: Girêspî’nin kurtarılmasıyla Kobanê’nin üzerindeki ambargo kırıldı. Cezire ve Kobanê birbirine kavuştu. Cezire’den Kobanê’ye, Kobanê’den de Cezîre’ye gidip gelebiliyor insanlar. Bu bizim için çok büyük bir başarı fakat sadece Kürtlerin başarısı değil. Bütün Rojava’nın, Fırat Volkanı’nın, Amerika’nın, demokrasi savunucusu herkesin başarısı. Teröre karşı savaşan insanlığın başarısı. Fakat ne yazık ki bazı Kürt güçler bile bu başarısı sonrası Girêspî Kürtlerin bölgesi değil diyorlar. Türkiye’de oturup onlar gibi konuşuyorlar. Bu bizi çok üzüyor. Moralimizi bozmayacağız, Sirrin’e ve Cerablus’a da gideceğiz. Kim nerede Fırat Volkan’ın YPG’nin desteğini isterse oraya gidecek savaşçılarımız. Nasıl ki Amerika ta nerelerden gelip teröre karşı savaşıyorsa biz de etrafımızda terörle mücadelemize devam edeceğiz. Bölgedeki halkın istekleri doğrultusunda hareket edeceğiz.

YPG’nin yeni hedefinin Rakka olduğu konuşuluyor. Bu konuda yorumunuz nedir?

Gêlo İsa: Fırat Volkan’ında Siwarı Rakka bizimle birlikte hareket ediyor. Onları rejimi Rakka’dan çıkardı, IŞİD de gelip onları Rakka’dan çıkardı. Bizim tarafa geçip bizimle omuz omuza savaştılar. Onlar Rakka’ya girmek istiyorlar. Bir iki gün içinde Ayn İsa kasabasi da YPG’nin kontrolüne geçecek. Ondan sonra Rakka’ya kısa bir mesafe kalıyor. Rakka ilk adımda görünmese de sonraki ikinci adımda konuşulabilir.

Girêspî ve Kobanê’de halk Girêspî zaferini nasıl karşıladı?

Gêlo İsa: Tabi ki büyük bir mutluluk var. Kobanê’de on binlerce insan Cezire’den Kobanê’ye geçen YPG savaşçılarını karşıladı. İnsanlarımız için de büyük bir moral oldu bu. Girêspî’deki zafere Kobanê’deki zaferden daha fazla sevindik. Cezire ve Kobanê arasında kalan Girêspî’nin yürütülen Rojava mücadelesi sonucu kontrolümüz altına geçmesi önemli bir zaferdir.