Gêlo İsa ile Bugünkü Kobane Saldirilari Uzerine

kobani birindar

Sayın Gêlo, Kobane’de tam olarak neler yaşanıyor?

Gêlo Îsa: Başta şehitlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Sabah saat beş sularında IŞİD çeteleri ÖSÖ adı altında Kobane’ye geçiş yaptılar. Türkiye tarafından da birçok IŞİD üyesi Kobane’ye geçti. YPG kıyafetleri de giymişlerdi. Sabah beşte kurşun sesi duyan sivil halk dışarı çıkıyor ve onlar da sivilleri hedef almaya başlıyor. Guneydeki Berxbatan köyünde 23 kişi şehadete ulaştı. Bu köyden tamamen çıkarıldılar ve Kobanê merkezde de şu an çembere alınmış durumdalar. IŞİD, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’nün hastanesine girmişti. YPG orayı kontrol altına aldı. Miktel, Gümrük Kapısı taraflarında da çembere alındılar. Şehir tamamen YPG’nin kontrolü altına geçti.

Türkiye, IŞİD’in kendi taraflarından Kobanê’ye girdiği yönündeki iddiaları reddediyor. Neler diyeceksiniz bu konuda?

Gêlo İsa: Kobanê halkı IŞİD çetelerinin Türkiye topraklarından Kobanê’ye girdiğine gözleriyle tanıklık etmiştir. Diğer taraftan da ÖSO adı altında hareket ettiler. ÖSO’lu arkadaşlarımız Kobanê’ye kolaylıkla girip çıkıyorlar, herhangi bir problem yok. Asayiş her defasında kontrol etmiyor, silahlarını ellerinden almıyor bu arkadaşlarımızın. Uygulamada da böyle bir şey yok. IŞİDliler onların logolarını taşıyarak Kobanê’ye girdiler. Bombalı araçlar bu şekilde Kobanê’ye geçti. Birçok çete de Türkiye tarafından Kobanê’ye sızdı. Bu bir plan, uzun bir zaman öncesinden onlardan birkaç kişi Kobanê’ye yerleşmiş olabilir. Bir tek askeri noktayı hedef almadılar, terör estirip sivilleri hedef aldılar.

Önce Berxbatan köyüne saldırıp sonra şehir merkezine saldırıyorlar, doğru mu?

Gêlo İsa: Berxbatan köyü Kobanê’nin güneyinde, savaş hattında yer alan bir köy. İlk önce köyün güneyindeki köylere giriyorlar ve çatışmalar başlıyor. Kadınlar ve çocuklar kaçıyor, kalanlar ise savaşıyor. Köyün güneyinde bazı evlerdeki çoluk çocuk herkes öldürülmüş. Sonuç olarak ne yazık ki 23 kişi şehadete ulaştı bu köyde.

Peki şehir merkezindeki yaralı ve şehit sayısı kaç?

Gêlo İsa: Şehir merkezindeki yaralı ve şehit sayısı hakkında henüz net bir şey bilmiyoruz. Su an icin 50’den  fazla yaralımız Kürdistan’ın kuzeyine geçti. Sayi aha da fazla olabilir.

Siz de çatışmaların ortasındaydınız değil mi?

Gêlo İsa: Dönüşte bize saldırdılar, arabaya değdi kurşunlar fakat bize değmedi.

Peki, Türkiye toprakları dışında IŞİD’in başka bir yerden Kobanê’ye girme ihtimali var mı Kobanê’nin kuzeyinde?

Gêlo İsa: Tam olarak kac araba ve kişi sayısını biliyoruz. 4-5 aracın her birinde 3-4 kişi vardı. Elimizdeki bilgilere  göre onlardan 16 kişi Kobanê merkezinde öldürüldüler. Fakat şu an şehirdeki IŞİD çetesi sayısı araçlarla gelenlerden daha fazla. Bunların sadece Türkiye’den girme ihtimali var.

Tüm dünya kamuoyu Rojava halkının başarısını konuşurken IŞİD’in Kobanê’de sivilleri bu şekilde hedef almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gêlo İsa: IŞİD bu terörle hala güçlü olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. IŞİD bozguna uğramış bir örgüt, bu sivilleri katlederek morallerini yüksek tutmaya çalışıyorlar. Güvenlik gücü en yüksek ülkelerde bile terör güçleri saldırılar düzenleyebiliyorlar. Şüphesiz bu saldırılar karşısında yılmayacağız. Halkımızı ve topraklarımızı korumaya devam edeceğiz. Gelecek bizimdir, özgürlüğe inanan halkımızın.