Mahmud Berxwedan: Türkiye Afrin’e Operasyon Düzenlerse Büyük Bataklığa Saplanır

FullSizeRender

YPG Afrin Genel Komutanı Mahmud Berxwedan ile Türkiye basınında çıkan Afrin’e karşı olası bir operasyonu ve YPG’nin hazırlıklarını ve böylesi bir operasyonun bölgeye ve Rakka operasyonuna etkilerini konuştuk

Mutlu Çiviroğlu  @mutludc

**

 

Sayın Mahmud Berxwedan, Türkiye medyasında çıkan haberlere göre Türk ordusu ve desteklediği gruplar Afrin’e geniş çaplı bir operasyon hazırlığındalar. YPG komutanı olarak çıkan bu haberleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Afrin’de son durum nedir?

Mahmud Berxwedan: Türkler, Erdoğan’a bağlı medya, uzun bir süredir Şehba ve Afrin ile ilgili asılsız haber hazırlıyorlar. Gerçekleri tümden çarpıtıyorlar. Başta herkes bilmelidir ki Türk devleti işgalcidir; Cerbalus’tan Bab’a, Ezaz’a kadar Suriye topraklarını işgal etmiştir. Bu bölgede radikal İslamcı grupları ve diğer terör örgütlerini de destekliyor ki bu da açık bir şekilde görülüyor. Bütün bu terör örgütleri Türkiye’den Suriye’ye geldiler ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya gittiler. Şu an Türkiye’nin desteklediği grupların komutanlarının çoğu eskiden DAIŞ komutanıydılar. Bütün dünya biliyor ki bunlar aynı zamanda Türkiye’de eğitim görmüş kişiler. Bu gerçeğin üzerini örtbas etmeye çalışarak teröre karşı mücadele eden bizleri, dünya kamuoyuna terör örgütü olarak göstermeye çalışıyorlar.

Peki, Afrin’de YPG tarafından Türkiye’ye karşı idia edildiği gibi bir tehdit söz konusu mu?

Mahmud Berxwedan: Geçen altı yıllık süre zarfında Türk devleti ile aramızdaki sınırda herhangi bir sorun yaşanmadı. Şimdiye kadar tarafımızdan tek bir kurşun bile Türkiye topraklarına gitmemiştir. Fakat öte taraftan, Türk devleti sürekli olarak Afrin köylerini bombalayarak bu toprakları işgal etmeye çalışıyor. Birçok defa da sivillerimiz, arkadaşlarımız yaralanmış ve şehit düşmüştür.

Fakat Türk devleti her defasında YPG’nin başta saldırdığını ve ordunun da cevap verdiğini söylüyor. Önceki gün, Reuters’ın Türk ordusu kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre de sizin saldırınıza cevap verilmiş?

Mahmud Berxwedan: Tam aksine, Türk devleti gerçekleri çarpıtıyor. Özel savaş konsepti ile doğruları tersyüz ediyor. Dünya kamuoyu biliyor ki başta Türk ordusu toplarla saldırıyor. Qestel’den Hizwan’a kadar, Şehba bölgelsinde köyler de dahil hep Türk devletinin saldırılarına maruz kalıyorlar.

Türk ordusu ve desteklediği gruplar Şehba bölgesini sözde terörden kurtarmak amacıyla operasyonlar düzenlediğini söylüyorlar. Bu köylerin birçoğu DAIŞ ve diğer radikal İslamcı grupların elindeydi fakat özgürleştirildi ve şimdi oranın köylüleri orada yaşıyor. Türk ordusunun saldırdığı yerlere insanlar korkup gidemiyor. Kefirna, Kefirnask, Tilrefat gibi yerlere insanlar dönmüş ama. O taraflarda yaşayan insalar Arap ve kendi köylerini koruyorlar. Yani başka herhangi kimse oraya gitmemiş.

Afrin bölgesi kamuoyunun da bildiği gibi 6 yıldır en huzurlu bölge. Bu bölgenin insanları kendileri topraklarını koruyorlar, dışardan kimse gelmiş değil. Türk devleti PKK ve terör bahanesiyle buraya saldırmak istiyor fakat asıl terör olarak Türkiye burayı işgal etmiş durumda.

Türkiye’nin tutumu dışında, bölgedeki diğer iki gücün, Amerika ve Rusya’nın tutumunu da sormak istiyorum.Bahsettiğiniz saldırılara karşı Rusya nasıl bir tepki gösteriyor? Amerika Roajva ve Suriye’de YPG ve HSD’yi destekliyor. Kobani Savaşı sırasında siz YPG’nin ordaki genel komutanıydız ve Amerika sizi destekliyordu. Sizce Amerika Afrin’deki YPG’yi Cezire ve Kobani’deki YPG’den ayrı olarak mı görüyor?

Mahmud Berxwendan: Evet, Kobani Direnişi sırasında oradaydım ve şimdi de Afrin’deyim. Bizim için ikisi de bir.

Hem Rusya hem de Amerika, Türk devletinin ne yapmak istediğini biliyor. Suriye şimdi tam olarak bir menfaatler alanı. Bizim hedefimiz, ister Cezire bölgesinde olsun ister Afrin’de, Suriye’de terörü bitirmek. Biz altı yıldır burada DAIŞ ve diğer terör örgütlerine karşı savaşıyoruz, binlerce şehit verdik. Teröre karşı mücadelemizde kim bizi desteklerse onlarla beraber yürürüz, bu Amerika da olabilir Rusya da. Her iki devletin de teröre karşı destekleri oldu.

Türkiye’nin Afrin’e operasyon gerçekleştirmesi durumunda neler yaparsınız, herhangi bir hazırlığınız var mı? Ve böyle bir saldırı Rakka operasyonunu nasıl etkiler?

Mahmud Berxwedan: Türk devleti şu an Afrin bölgesi üzerine planlar kuruyor. Şüphesiz operasyonun gerçekleşmesi bütün taraflar için tehlikeli bir durum yaratır. Bu müdahele başta Rakka operasyonu etkiler. Çünkü Afrin ve Şehba bölgesi bizim için stratejiktir ve kimsi bu bölgenin Cerablus ve Bab gibi olduğunu düşünmesin.

Türk devleti eğer buraya bir operasyon düzenlerse, hem siyasi hem de askeri olarak büyük bir bataklığa saplanır. Türk devletine karşı büyük bir direnişin gerçekleşeceğini herkes bilsin. Yediden yetmişe bütün Afrin halkı direnişe katılır ve topraklarını Türk devletine bırakmaz.

Yıllardır Afrin halkı ile birlikte yaşayan Ezaz halkına ve sıkıştığında Afrin’in yardımına koştuğu Mera halkına selenmek istiyorum: Türk devletinin oyunlarına kanmasınlar ki onlar yıllardır bölge halkı arasında düşmanlık yaymaya çalışıyorlar. Türk devleti bölgede Kürtler ve Araplar arasında savaş çıkarmaya çalışıyor, bunu iyi görmeliler.