Toronto’da binlerce Kürt, 17. Kürt Kültür ve Barış Festivali’nde bir araya geldi

t

Kanada’nın Toronto şehrinde düzenlenen geleneksel Kürt Festivali dün yapıldı. Festivale Eski HDP milletvekili Ahmet Yıldırım, Gazeteci Mutlu Çiviroğlu konuşmacı olarak katılırken, Kürt sanatçılardan Mikail Aslan, Seyda Perinçek ve Ali Zendi katılımcılara dinleti verdi.

tt

Festivalde, çocuk folklor ve müzik korusu oldukça renkli gösteriler sergilediler.

Açık havada düzenlenen festivale, Kanada hükümetinin iktidarda olan liberal partisinden Michael Levitt milletvekili ve muhalefet partisi olan Conservative’den Peter Kent konuşmacı olarak katıldı.

Kanadalı milletvekilleri yanı sıra, sivil toplum örgütleri ve diğer toplum örgütleri temsilcileri de festivalde birer konuşma yaptılar.

Festival katılımcılarına Kürt yemekleri sunuldu ve geleneksel Kürt kültürü tanıtıldı.

Festivale davetli olarak katılan Gazeteci Mutlu Çiviroğlu gözlemlerini iznews’e değerlendirdi.

ttt

“Kanada gibi uzak bir ülkede yaşayan Kürtlerin kendi özgün kültürlerini yaşatmaya çalışması, kendi yurtlarının dışında gelip yerleştikleri bir ülkede kendi kültürlerini sürmeye çalışması ciddi önem taşıyor. Özellikle, çocuklara kendi halk danslarını öğretmeleri ve çocuk müzik korosunun oluşturulması, çocuklara verilen değeri gösteriyor, bu durum mutluluk verici.” diyen Çiviroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü, “bu festival aslında kendi memleketlerinden uzakta olan çocukların kendi kültürleriyle tanıştırılma çabasıdır. Bunun dışında binlerce kürdün bir araya gelerek beraber müzik dinlemesi, halay çekmesi, beraber eğlenmesi, kaynaşması Kürt kültürünün devamlılığı acısından önemli bir detaydır. Bende bu festivalde yer almaktan mutluluk duydum, oldukça başarılıydı. Böyle bir etkinlik organize ettikleri için Toronto Kürt Kültür Merkezini de kutlamak gerekiyor.”

Toronto Kanada’nın en büyük şehri olarak biliyor. Sığınmacı ve mülteci olarak yaklaşık 10 bin Kürt ikamet ediyor.  Çoğunluğu Türkiyeli Kürtlerden oluşturuyor.

iznews agency | Çiğdem Ay

Toronto’da binlerce Kürt, 17. Kürt Kültür ve Barış Festivali’nde bir araya geldi