YPG Komutanı Koçer: YPG’ye Yabacı Katılımların Artacağını Düşünüyoruz

Hisên Koçer

YPG Komutanı Hisên Koçer Foto: Hawar News

YPG’nin önemli isimlerinden Serekaniye bölgesi komutanlarından Hüseyin Koçer’e yabancıların kendilerine katılımlarıyla ilgili görüşlerini sorduk.

Mutlu Çiviroğlu

***

Kobanê’de iki ayı aşkın bir süredir bir direniş sayesinde YPG artık uluslararası alanda tanınan bir güç.Bununla birlikte Amerika’dan, İngiltere, Hollanda ve Avusturya vb. yerlerden gelip YPG’ye katılan insanalr var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

YPG şu an tüm dünyayı hedef alan terör örgütü IŞİD’e karşı karada savaşan tek güç. YPG, bu terör örgütüne karşı mücadele ederken bütün insanlık için mücadele ediyor. YPG’yi tanıyıp takip eden birçok barışçı, demokrat insan, Amerikan, Fransız, İngiliz, Türk, hatta İsrail’den kadınlar gelip YPG’ye katılıyor. Bu gücü toplum değerlerini ve iradesini koruyan bir güç olarak görüyorlar, bunun için sempati duyup destek veriyorlar. Yani YPG onları her konuda temsil eden bir güç.

Herkes YPG’nin onların değerleri için, kardeşlik ve barış için savaştığını biliyor, bunun için YPG saflarında savaşmak, bu mücadelede katkıları olsun istiyorlar. Nasıl ki YPG bütün dünyada bilinen bir güç olmuşsa, onlar da YPG’ye katıldıkları zaman kendi ülkelerinde tanınıyor ve büyük bir saygı görüyorlar.

YPG’ye katılan yabancı sayısı gözle görülür sayıda ve bunlar insanlık için, kendi toplumsal değerleri için savaşıyorlar. Elimize ulaşan bilgilere göre Avrupa’dan Amerika’dan hatta Çin’den birçok kişi bize katılmak istiyor. İnternet üzerinden arkadaşlarımızla iletişim kuruyorlar fakat bize ulaşacakları yollarda biraz sıkıntı var. Yine de bu sayının önümüzdeki günlerde daha da fazla olacağı kanısındayız.