Girêspî’deki YPG Komutanı Bilal Rojava ile Şehirdeki Durumu ve ‘Etnik Temizlik’ İddialarını Konuştuk

Girêspî’deki YPG komutanlarından Bilal Rojava şehirdeki mevcut durumu, ‘etnik temizlik’ iddialarını ve önümüzdeki süreci konuştuk.

FullSizeRender4

Mutlu Çiviroğlu

Sayın Bilal Rojava, Girêspî’nin kurtarılmasının ardından iki gün geçti. Şu an şehirde durum ne?

Bilal Rojava: Şehirde kontrol tamamen YPG ve hayat olağan akışı içerisinde devam ediyor burada. İnsanlar evlerine dönmeye başladılar. Bugün sınır kapısından binlerce kişi geldi, hala gelmeye devam ediyorlar. Şehid Rubar hamlesi ile bölgeyi özgürleştirme operasyonlarına başladığımızda, başta Kezwan ve Tiltemir taraflarını kurtardık. Sonra ikinci aşamada Mebruka taraflarına geçtik. Üçüncü aşama Siluk ve dördüncü aşama da Girêspî’ydi. YPG’nin yanında Fırat Volkanı da özgürleştirme operasyonlarında yer aldı. Yine koalisyon güçlerinin de önemli bir katkısı oldu bu operasyonlarda. Burası artık özgür, herkes kendi evine dönebilir.

Bir takim medya  YPG’nin Araplara karşı bir “etnik temizlik” yaptığı önünde iddialarda bulunmuştu. Eger öyleysse  bu siviller nasıl oluyor da evlerine dönüyorlar?

YPG Komutanı Bilal Rojava

YPG Komutanı Bilal Rojava


Bilal Rojava:
Böyle bir yaşanmadı, şu ana kadar YPG bir tek sivili bile hedef almadı. Burada çekim yapan medya grupları var. Şu ana kadar yaklaşık 5-6 bin kişi dönmüş Girêspî’ye ve dönmeye devam ediyorlar. Askeri bir gücüz, fakat iki gün içerisinde fırını açıp millete bedava ekmek dağıtıyoruz. Yine su için de çalışmalarımız var. Kurtarmaya geldiğimiz insanların zor şartlar altında yaşadığını gördük, elimizde imkanlar doğrultusunda hemen harekete geçtik. Önümüzdeki süreçte şehri sivil güçlere teslim ettiğimizi göreceksiniz, biz YPG olarak şehir dışında çalışmalarımızı yürütürüz.

YPG önemli bir başarı elde ettiğinde bu tür haberler yayılıyor hemen. Tilbarak ve Tilhemis için de aynı şeyler yazılmıştı. Bu haberleri yayanların asıl amacı nedir sizce?

Bilal Rojava: Birçok kesim bu başarıya karşı kin güdüyor ve yanlış haberler yayıyor. Biz sadece insanlık için IŞİD çetelerine karşı savaşıyoruz. Gelip gerçeği görsünler ve gerçeği yazsınlar. IŞİD çetelerine yardım eden ajansların haberleri bu haberler. Bunu açık bir şekilde söylüyoruz. Bu tarafgirliği bırakıp gerçeği dile getirsinler. Kapılarımız onlara her daim açık. Gelip insanlarla konuşsunlar.

IŞİD bir yeri terk ettiği zaman genelde mayın ve bubi tuzakları döşediği biliniyor. Siz de iki gündür şehirdesiniz, mayınlar, bombalara dair gözlemleriniz nedir?

Bilal Rojava: IŞİD’in kaldığı her yer bir ölüm şehrine dönüşüyor. Bu kadar güzel bir şehirde ölümün sessizliğini net bir şekilde görebiliyorsunuz. Yıllar boyunca insanların buradan göçtüğünü ve şehirde kimsenin kalmadığını düşünüyorsunuz. Fakat sivil kuruluşların ve kantonların çalışmasıyla şehre kısa bir sürede canlılığın gelmesini umut ediyoruz. Özellikle şehrin güneyine çok fazla mayın döşemişler, büyük bir kısmını şehir dışına çıkardık. Mayınları etkisizleştirme çalışmalarına devam eden arkadaşlarımız var. Sivillerin kullanacağı ana yollarda da mayınlar var, dün çocuk parklarında da mayınlar gördük. IŞİD vahşi bir şekilde insanlığı hedef alıyor. Mayınlı bölgeler için sivilleri uyarıyoruz, mayınlar tamamen temizlenene kadar bazı yolları kullanıma kapatıyoruz. Yine şehir içinde bazı cephanelikler var, patlama ihtimaline karşı etrafını korumaya almışız. Bu problemi birkaç gün içinde halletmeyi düşünüyoruz.

Başlattığınız hamle için dört aşamadan bahsettiniz. Eyn İsa’da operasyonlarınızın olduğu bilgisi var. Rakka’da neler olabilir, hamlenizin beşinci aşamasında ne var?

Bilal Rojava: IŞİD ile mücadele ettiğimiz ilk günden beri hep söylüyoruz, IŞİD çeteleri olduğu sürece onlara karşı mücadelemize hep devam edeceğiz. Çünkü IŞİD insanların kutsal değerlerini hedef alan bir terör örgütü. Hamlemizin son aşaması değildi elbet Girêspî, IŞİD ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Artık herkes karada IŞİD’e karşı savaşabilen en etkin gücün YPG olduğunu kabul ediyor. Operasyonlara katılan koalisyon ilişkileriniz şu an ne durumda ve önümüzdeki günlerde bu ilişki nasıl bir hal alacak?

Bilal Rojava: Herkes sadece havadan yürütülen operasyonlarla IŞİD’in etkisiz hale getirilemeyeceğini gördü. IŞİD’i ortadan kaldırmak için karada da stratejik bir güce ihtiyaç var. IŞİD sadece bizim düşmanımız değil, bütün insanlığın düşmanı. Koalisyon güçlerine operasyonlara bize destek oldukları için bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu desteğin devam etmesini diliyoruz. Hem karada hem de havada yürütülecek ortak operasyonlarla ancak IŞİD bitirilebilir.

Yine Özgür Suriye Ordusu’ndan bazı gruplar da bu operasyonlara katıldılar. Kobanî’den Girêspî’ye kadar birlikte hareket ettik. Onlara da teşekkür ediyoruz. Süryani güçler de bütün kuvvetleriyle bize destek oldular. Kahramanca savaşıp birçok şehit verdiler. Onlara da teşekkür ediyoruz. Omuz omuza özgür bir Rojava ve demokratik bir Suriye için savaşmaya devam edeceğiz.