Ayşe Efendi: Uluslarasi Toplum Kürtlere Yardım Etmeli

Ayse Efendi, Syrian Kurdish Politician (Photo Yeniozgur Politika)

Ayse Efendi, Syrian Kurdish Politician (Photo Yeniozgur Politika)

Sayın Ayşe Efendi, Kobanê 19 gündür ağır saldırılar altında. Kimi medya kuruluşları IŞİD’in Kobanê’nin merkezine girdiğini bildiriyor. Bu haberler ne kadar doğru, son durum ne?

Ayşe Efendi: Bu tür haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor, Kobanê’ye girmiş değiller. Bugün Kobanê merkeze birçok top attıkları doğrudur fakat hiç kimse yaşamını yitirmedi. YPG ve YPJ birlikte büyük bir direniş örneği sergiliyorlar. Yönetimden arkadaşlarımız da Kobanê merkezdeler, yine yaklaşık 10-15 bin insanımız da oradalar. Biz de kısa bir süreliğine bir iş için Suruç’a geldik ve döneceğiz. Buradan uluslararası güçlere seslenmek istiyorum: Kürtlere, Rojava halkına yardımcı olsunlar.

Nasıl bir yardım istiyorsunuz bu güçlerden?

Ayşe Efendi: Uluslararası güçler IŞİD’i saldırmak için Kobanê ve çevresine uçaklarını gönderdiklerini söylüyorlar, bu doğru. Fakat demek istediğim eğer bu güçler isterlerse anında IŞİD’i imha edebilirler. Maalesef uluslararası güçler Rojava’ya yeterli yardımı yapmıyorlar. Biz yardım derken, yiyecek yardımından bahsetmiyoruz, nereden ne şekilde olursa olsun ağır silah yardımı istiyoruz.

YPG ve YPJ direnişleriyle kendilerini ispatladılar ve bu güç sadece Kürtleri korumuyorlar. Hristiyanlar, Müslümanlar, Ermeniler, Süryaniler, Araplar, YPG ve YPJ bölgedeki bütün halkları ve dinleri korumaya çalışıyor. Bizimle birlikte savaşan Arap kardeşlerimiz de var. Biz koalisyon güçlerine IŞİD merkezlerinin koordinatlarını verebiliriz, bu koordinatları baz alarak saldırabilirler. IŞİD’in ağır silahları ve tankları var, özellikle de tanklarla saldırmaya çalışıyorlar. Fakat biz 3 yıldır değil, 30 yıldır savaşıyor ve direniyoruz. Biz halkımıza ve şehitlerimize özgürlük sözü vermişiz. Direnip kazanacağımıza inanıyoruz.

Kimi uzmanlar IŞİD’in artık Kobanê’ye çok yaklaştığını, dolayısıyla yapılacak saldırıların YPG’ye ve sivillere de zarar vereceğini söylüyorlar. Neler diyeceksiniz?

Ayşe Efendi: Hayır, tekrar ediyorum bu bilgiler kesinlikle yalan yanlış bilgiler. Kobanê merkeze giren bir tek IŞİD üyesi yok. Şehre 3-5 km uzaklıktalar. Bu tür haber yayınlayanlar özel bir savaş stratejisi yürüterek halkın Kobanê’yi tamamen terk etmesini, Kobanê’nin boşalmasını istiyorlar.

Kobanê’de sivil halkın kalmadığını, sadece YPG savaşçılarının kaldığını söyleyenler de var, bu ne kadar doğru?

Ayşe Efendi: Hayır 10-15 bin kadar insanımız şu an Kobanê’de. Onlar da Kobanê’yi koruyorlar, YPG ve YPJ için yemek hazırlıyorlar, her türlü yardımı yapıyorlar. Bir şey de eklemek istiyorum buna, Kobanê’nin etrafına hendekler kazıldı. Bir tek IŞİD’li bile Kobanê’ye giremez. Biz yine de IŞİD’i davet ediyoruz, gelsinler ve neler olacağını görsünler, Kobanê IŞİD’e mezar olur.

Bir iş için Suruç’a geldiğinizi ve Kobanê’ye döneceğinizi söylediniz. Tanınan, bilinen bir siyasetçisiniz, neden dönmek istiyorsunuz Kobanê’ye?

Ayşe Efendi: Ben şehitlere, Kobanê’ye ve halkıma söz vermişim. Savaşan çocuklarımızla birlikte olmak istiyorum, onlarla birlikte zafer gününü kutlamak istiyorum. 19 Temmuz’da da buradaydık biz çünkü YPG altın harflerle yeni bir tarih yazdı. Tarih bizden yana olacak ve harita değişecek, YPG ve YPJ zafer elde edecek ve ben bizim çocuklarımızla birlikte olacağım, bunun için Kobanê’ye dönüyorum.