Enwer Mislim: Kobanê’deki Direnişte Bizi Destekleyen Herkesin Payı Var

Enwer_Mislim

Kobanê Kantonu Başbakanı Enwer Mislim ile bölgedeki son durumu ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyareti görüştük.

Mutlu Çiviroğlu https://twitter.com/mutludc

Sayın Enwer Mislim, birkaç gündür Irak Kürdistan Bölgesi’ndeydiniz. Bu ziyareti konuşmadan önce, Kobanê’deki son durumu sormak istiyorum: İki gündür YPG’nin ilerleme kaydettiği ve yeni yerleri kontrolü altına aldığı yönünde haberler geliyor. Kobanê’de şimdi durum ne?

Kobanê’deki direniş ikinci ayını geride bıraktı. Geçen süre zarfında, YPG koalisyon güçlerinin de desteğiyle IŞİD’in ağır terör saldırıları karşısında etkili bir mücadele verebildi. Savaş uçakları, IŞİD mevzilerini ve onların ağır silahlarını bombaladı. Bu hava saldırıları YPG’ye moral olurken IŞİD’in de gücünü azalttı. Son birkaç gündür bir ilerlemenin kaydedildiği doğrudur. YPG’li arkadaşlarımız Kobanê’nin doğusunda 5 mahalleyi IŞİD’ten geri aldılar. Yine aynı şekilde Kobanê’nin güneyinde de arkadaşlarımız ilerlemiş durumda. Fakat siviller ve şehir üzerindeki tehlike devam ediyor. IŞİD bir kırılmaya uğradığı için bu direniş şehrini yakıp yıkmak ve büyük bir kinle de sivilleri öldürmek istiyor. Bunlara karşı, YPG, peşmerge gücü, ÖSO’nun yerdeki saldırıları ve koalisyonun etkili hava saldırıları var, bunun için durum genel olarak iyi diyebiliriz. Yakın bir zamanda Kobanê direnişinin zaferle sonuçlanacağına inanıyoruz.

Son iki üç gündür Kobanê ile yaptığımız görüşmelerde morallerin iyi olduğunu fark ettik. Sizin sesinizde hep bir umut vardı, sesinizden bu sefer daha da umutlu olduğunuz anlaşılıyor, doğru mu?

Hangi renkten, hangi ırktan olurlarsa olsunlar, bütün Amerikalı ve Avrupalı kardeşlerimiz, bütün dünya, IŞİD terörüne karşı hep birlikte YPG’ye sahip çıktılar. Bu bizi elbette ki mutlu etti ve bize umut verdi. Bunun için Kobanê’deki direnişte bize destek çıkan herkesin payı var diyoruz ve bu destekle YPG’nin ilerleme kaydetmesi insanı gerçekten sevindirip onurlandırıyor.

Peki, Kürdistan Bölgesi’ne yaptığınız ziyarette neler yaşandı? Bir konferansa davet edilmiştiniz, Kürdistan Bölge medyası, siyasetçileri ve halkı sizi nasıl karşıladı?

Hewler’de düzenlene MERI Forum 2014 Konferansı’ına Kobanê Kantonu başkanlığı olarak bizi davet ettiler. Biz de gidip konferansa katıldık. Ortadoğu’da barış ve eşitlik konulu bir konferanstı. Irak, Suriye ve Türkiye gibi ülkelerden gelen katılımcılar daha çok bu konular üzerinde durdular zaten. Kürdistan’ın kuzeyindeki barış süreci üzerinde de durdular. IŞİD terörüne karşı yürütülen mücadele Kobanê örneği de konuşuldu. Eğer her taraf Kobanê gibi direnirse IŞİD’in hiçbir tarafta ilerleyemeyeceği söylendi. Hem siyasi, hem hükümet hem de bağımsız bütün yetkililer ile görüştük. Amerika, İngiltere ve Türkiye’den gelen stratejik araştırmalar kurumları ile de görüştük. Bütün dünya teröre karşı bir şeyler yapmak istiyor. Kürt halkının hakları ve Suriye’de, Irak’ta ve Kürdistan’ın kuzeyinde yaşayan azınlıkların hakları için de bir şeyler yapmak istiyorlar, genel olarak bu konular üzerinde duruldu.

Bazı yetkililer ile görüştüğünüzü belirttiniz, kimlerle görüştüğünüzü söyleyebilir misiniz?

Irak Cumhurbaşkanı Sayın Fuad Masum ile görüştük. Sayın Masum Kobanê’yi desteklediğini belirterek Kobanê’nin IŞİD’den çektiği sıkıntının aynısını Irak’ın da çektiğini söyledi.

state8654 (1)

Eski Irak cumhurbaşkanı Sayın Mam Celal ile görüştük. O da aynı şekilde Kobanê’ye desteklerini sundu.

talab

Hero Talabani,  Dr Behram Salih ve YNK’nin bütün yetkilileri ile de görüştük. Goran Hareketi lideri Noşirvan Mustafa görüştük. Yine Cemil Bayık ile de bir araya geldik. Hepsi bizi desteklediklerini açıkladılar.

Ayıca, Kürdistan Parlamentosu’nda da görüşmeler gerçekleştirdik. Kobanê’ye gönderilen peşmerge desteği için parlamentoya teşekkürlerimizi sunduk. Parlamentodaki bütün partilerin yetkilileri ile görüştük. Bir kez daha gördük ki tüm Kürdistani güçler Kobanê’ye destek veriyor. Görüştüğümüz Kürdistani güçlerin hepsi teröre karşı çıkıyor, Kobanê’ye destek çıkıyor ve insanlık için bütün dünyada barışı savunuyorlardı. Bazı Amerika ve Avrupa ülkelerinin yetkilileri ile de görüştük, onlar da Kobanê’yi desteklediklerini bizlere ilettiler.

Bahsettiğiniz bu Amerikalı ve Avrupalı yetkililer Kobanê’deki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorlar? Bir yardım talebinde bulundunuz mu, pratikte bir şey yapmak istiyorlar mı?

Kobanê’de yaşanan gelişmeleri, IŞİD’in estirdiği terörü herkes yakından takip ediyor. Teröre karşı bütün dünya bir olmak istiyor. Kobanê sekiz aydır teröre karşı pratikte mücadele ediyor. Görüştüğümüz Amerikalı ve Avrupalı yetkililere Kobanê’nin sadece bölgeyi değil bütün dünyayı hedef alan bir terör örgütüne karşı savaştığını belirttik. Herkes Kobanê’ye destek çıkmalı dedik, güvenlik koridoru isteğimizi yineledik. Yine yerlerini, yurtlarını terk eden insanları çetin kış şartlarının beklediğini söyledik. Her türlü desteği sunmaya hazır olduklarını, Kobanê’deki zaferden sonra da ekonomik, tıbbi, her konuda daha fazla yardım edebileceklerini belirttiler.

Kürdistan Bölgesi başkanı Sayın Mesut Barzani ile neden görüşmediniz peki, bir sebebi var mı?

Kürdistan Bölgesi’inde de savaş var, herkes IŞİD’in oraya saldırdığını da biliyor. Sayın Barzani savaş cephesindeydi, bizim de zamanımız kısıtlı olduğu için görüşme imkanımız olmadı. Fakat bütün siyasi partilerin yetkilileri olduğu gibi KDP ile de görüştük.

Biraz da Twitter üzeri okuyuculardan gelen soruları sormak istiyorum. 200 ENKS savaşçısının Kobanê’ye geçeceği söyleniyor. Kimi iddialara göre kanton yetkilileri ya da YPG onların geçişine izin vermiyor. Bu konuda neler diyeceksiniz?

Biz herkesin Kobanê’deki savunmaya katılmasını istiyoruz. Biz Kürdistan’ın her tarafındaki güçleri YPG’ye destek vermeye çağırdık. ENKS Rojava’daki bir güç, zaten bize destek çıkmalı. 200 kişilik gücün Kobanê’nin dışında değil, Kobanê’de olması lazımdı şimdi. Duhok Anlaşması bu tür askeri şeylere çözüm getirmiş. Kantondaki askeri şeyler YPG ile ilgili şeyler. Yani kantondaki siyasi parti yetkililerinin ENKS savaşçılarının geçişine izin vermediği gerçeği yansıtmıyor. Silah kullanabilen herkesi kendi toprağını ve onurunu koruması için Kobanê’ye davet ediyoruz. Ne yazık ki YPG dışında kimse Kobanê’de kalmadı. Fakat biz yine de tekrar ediyoruz, herkes Kobanê’yi savunmaya gelebilir. Fakat dışardan özel bir güç kabul edilemez, çünkü iki ordunun olması kabul edilemez. YPG’de yer alabilirler, çünkü YPG siyasi bir güç değil. YPG Kobanê kantonunu ve Rojava’yı savunan bir güç ve Suriye’nin gelecekteki temel güçlerinden biri.

Yani ENKS üyeleri YPG’nin adı altında savaşmak istemiyorlar, doğru mu?

ypj row

Evet, doğru ne yazık ki. Burada bir şey belirtmek istiyorum: Peşmerge güçleri burada YPG’ye ve Kobanê’ye destek çıkıyor ve herhangi bir anlaşmazlık yaşanmıyor. Suvar Rakka, Cephetul Ekrad, Şemsi Şimal gruplarının savaşçıları da burada. Bu güçler dışardan gelip Kobanê’ye destek çıktılar. Kobanê gençlerinin ‘dışardan bir güç olarak burayı savunuyoruz’ demelerini gerek yok, zaten YPG içinde yer almalılar. Eğer farklı bir güç olmakta diretirlerse bu ilerisi için iyi olmaz, kötü sonuçlar doğurur. Tekrar ediyoruz, YPG herhangi bir partinin ordusu değil, kantonun ve tüm Rojava’nın ordusu ve Duhok Anlaşması da bunu onaylamış. YPG’ye yapılan haksızlıklar bizi incitiyor, burada savaşan, yaralanan, şehit düşen güç YPG. Bütün dünya YPG gerçeğini biliyor artık. İsveç’ten gelmiş bir genç, Kobanê’de insanlık savaşmak için YPG’ye katılmak isterken neden Kobanêli gençler YPG’ye katılmasın?

Peki, okuyuculardan gelen başka bir soru ise Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik olup, olmadığı?

Biz Türkiye ile komşuyuz. Türkler, Kürtler, Araplar, hepsi Ortadoğu halkları. Türkiye’nin destek vermesini umuyorduk fakat umduğumuz desteği vermediler. Biz IŞİD’in sadece Kobanê’nin ve Kürtlerin düşmanı olmadığını, bütün halkların ve dünya ülkelerinin düşmanı olduğunu yinelemek istiyoruz. Bunun için nasıl ki biz Kürdistan’ın kuzeyindeki ve Türkiye’deki barış sürecini destekliyorsak Ortadoğu’da bir barış için Türkiye de Kobanê ve YPG’yi desteklemeli.

Bunu hep yineliyorum, Kobanê’de insanlık savunuluyor. Demokrasi ve bütün halklar savunuluyor burada. Bütün dünyanın 1 Kasım’da Kobanê’ye destek çıkması, koalisyonun bize destek çıkması bizim için önemliydi. YPG ve Kobanê için, bütün halkların Ermenilerin, Kürtlerin, Arapların, Türklerin, Süryanilerin ve bütün dinlerin, İslam ve Hristiyanlık ve ne varsa, tüm bunların korunması için bu desteğin devam etmesini umuyoruz.